Populární Jan Drda. Šest jeho filmových pohádek a dlouhodobý nezájem mainstreamu

Jan Drda spisovatel pohadky

Když nastane den stého výročí narození populárního spisovatele a scénáristy Jana Drdy (4. 4. 1915 – 28.11. 1970), neozve se ani jeden novinář mainstreamu. Vlastně je chápu. Nedovzdělanost, zaneprázdněnost školeními ohledně tupého rozeštvávání lidí a strach o místo. Drda je dodnes zvláště mládeži předkládán jako vzor komunistického nadšeného spisovatele. Což je jeden z velkých mýtů.

Jenže jen letmé nahlédnutí do historie nás poučí, že autor vyššího principu mravního, Němé barikády vydal 25. srpna 1968 v Rudém právu v souvislosti s příchodem sovětských vojáků článek s názvem „Nezkřivte jim ani vlas, nedejte jim ani kapku vody“.
Pak je vyloučen z KSČ a r. 1969 vyhozen z místa šéfredaktora týdeníku Svět práce, který sám založil. A přesto je v českém mediálním mainstreamu opomíjený. Samozřejmě včetně zmínky o několika skvělých pohádkách, které dnes točí jen Zdeněk Troška. Komunismus, Troška, Drda…
Když to shrneme tak tady máme pro český mainstream samé blbé klíčová slova. :o)

Ve své době však lidé považovali Drdu za svého pohádkového krále.
Dětem připomínal silou a moudrou dobrotou bernardýna.” jak napsal Jan Martinec v knize Nejlepší dramatik je život. Jan Drda dělal ve svém životě osobní rozhodnutí podle svého nejlepšího svědomí. Jako všichni v té době velkých společenských proměn, ale v jádru byl člověl dobrý a v jeho knihách to je cítit. V knihách čtenář velmi lehce pozná, kdo lže a kdo je upřímný.

Takže to napravíme a připomeneme pár poučných a dnes už legendárních pohádek, které vychází z jeho známé knihy České pohádky.
Podle vzpomínek Adolfa Branalda knihu Drda napsal v dřevem táflované pracovně Dobříšského zámku. V té době byl předsedou Svazu československých spisovatelů (1949-56).

Hrátky s čertem (1956)
O další rok později (1956) zadaptoval sám spisovatel Jan Drda pro film svou vlastní divadelní hru Hrátky s čertem (1946). Výtvarné podoby tohoto podobenství se necelé dva roky před smrtí ujal Josef Lada (1887-1957) a také tady zní tři písničky. Káču hrála Eva Klepáčová (nar. 1933) a hlavního hrdinu, vojáka Martina Kabáta, Josef Bek (1918-95). Alena Vránová (nar. 1932) ztvárnila roli Dišperandy a Jaroslav Vojta se objevuje jako pověstný loupežník Sarka Farka. Neumann tentokrát hrál čerta Omnibora, Vinklář Luciuse, Ráž čerta Solferna a Ladislav Pešek samotného Belzebuba. Kostýmy vytvořili Karel Postřehovský, František Zapletal a Miloslava Skořepová.
{youtube}eE0w5pbWH5s{/youtube}

Dařbuján a Pandrhola (1959)
Česká pohádková filmová komedie z roku  režiséra Martina Friče s Jiřím Sovákem, Rudolfem Hrušínským a Václavem Lohniským v hlavní roli. Film byl natočen na námět pohádky Jana Drdy, který byl i spoluautorem scénáře k tomuto snímku.
{youtube}S_pXJZVc3oU{/youtube}

Zlaté kapradí (1963)
Podle předlohy Jana Drdy natočil režisér Jiří Weiss film o prostém ovčákovi, jenž získá přízeň lesní víly – a od ní dokonce čarovné kapradí. Jenže daru si nerozvážný hrdina neváží, lehkomyslně se nechá naverbovat na vojnu, kde jej okouzlí vypočítavá a sobecká generálova dcera, takže na divoženku zapomene… V hlavní roli Vít Olmer, pozdější režisér.
{youtube}yNKgmMhfhJ4{/youtube}

O princezně Jasněnce a létajícím ševci  (1987)
Další Drdovy předlohy O princezně Jasněnce a ševci, který létal se roku 1987 zhostili scenárista Karel Steigerwald a režisér Zdeněk Troška s kameramanem Jaroslavem Brabcem. Titulní létající hrdiny vytvořili Michaela Kuklová a Jan Potměšil, jen dva roky poté bohužel těžce postižený při autohavárii. Helena Růžičková zde hrála čarodějnici a výstava nepostrádá ani křídla z tohoto filmu.
{youtube}NAPfmcVQJac{/youtube}

Z pekla štěstí (1999)
Jiná Drdova pohádka Český Honza (1958 v knize České pohádky) otáčí po ladovsku naruby známá klišé. Drak je najednou hodný a princezny nežere, princezna není hodná a div by ho nesežrala. Díky scenáristovi a režiséru Zdeňku Troškovi se tento veselý příběh stal i předlohou jeho filmu Z pekla štěstí (1999), k němuž dodal hudbu Karel Svoboda (a mj. tu zpívala i Iveta Bartošová). Hlavní role ztvárnili Miroslav Šimůnek (jako Honza) a Michaela Kuklová co Markýtka, dále hráli Lukáš Vaculík (Honzův kamarád Kujbaba), Radek Brzobohatý, Sabina Laurinová, Milena Dvorská, Filip Blažek anebo Vladimír Brabec i zpěvák Daniel Hůlka (jako králové). Film je nejnákladnějším pohádkovým projektem v celých dějinách naší kinematografie, mimo jiné i proto, že obsahuje deset minut trikových scén, při nichž byla částečně využita i počítačová animace vkládající do předtočených záběrů draka Bucifala. Kostýmy do Z pekla štěstí vytvořil Josef Jelínek.
{youtube}_84aBAvWGS4{/youtube}

Nejkrásnější hádanka (2008)
Česká filmová pohádka, kterou na námět pohádek Jana Drdy natočil režisér Zdeněk Troška. Pohádka spojuje a propojuje příběhy dvou Drdových pohádek, O princezně, která hádala, až prohádala a O Matějovi a Majdalence, které pocházejí z knihy České pohádky.
{youtube}IAUk9lRTA4E?si=hj0V63htpx0UWWt1{/youtube}

Celkově se Drda podílel na těchto filmech:

2008     Nejkrásnější hádanka – kniha
1999     Z pekla štěstí (TV seriál) – kniha
            Z pekla štěstí – kniha
1990     O hloupé havířce (TV film) – kniha
1988     Motanice (TV film) – kniha
1987     O princezně Jasněnce a létajícím ševci – kniha
1985     Vodník v pivovaře (TV film) – kniha
1984     Zlaté kapradí (TV film) – kniha
1981     Pohádka o mokrosuchém štěstí (TV film) – povídka
1979     O hruškách ušatkách a jablíčku parohátku (TV film) – kniha
1970     Byly noci májové (TV film) – povídka
1969     Hádavá pohádka (TV film) – kniha
1963     Hlídač dynamitu – povídka
            Zlaté kapradí – kniha
1960     Hlídač dynamitu (studentský film) – povídka
            Nenávist (studentský film) – povídka
           Stopy (studentský film) – povídka
           Vyšší princip – povídka
1959    Dařbuján a Pandrhola – kniha
1949    Němá barikáda – povídka
1942    Městečko na dlani – kniha
1940    Druhá směna – kniha
1938    Stříbrná oblaka – kniha

Sdílejte:

Podobné články