"Mladým nerozumíš, vole!" Řekla mi Tereza, co měla na sobě kilo železa, jinak mohla být pěkná holka. Jenže jak jim mám rozumět, když mi někdo od rána buší do zdi jak pominutý. Prý je to hudba. Melodie už dávno neletí, vole, narvaný basy do hlavy, to je betální. Vrať se do hrobu, blbečku", řekl mi náctiletý mladík s s řetezem kolem krku a výrazem bizona.
Hmm, fakt zajímavý. A Matrix je podle vás cool, jo?" a vytáhl jsem z tašky pár knížek z antikvariátu.
"Co blbneš, vole? Víš vůbec, co to je?" odpovědělo potetované děvčátko z ocelovým kruhem v nose a začalo v knížce něco hledat, v domnění, že je to obal na CD.
"A co Lenin? Toho taky neznáte, co?" A ukázal jsem jim vytištěný přebal staré knížky.
Neznali. Ani jeden z toho podivného kroužku potetovaných panáků.
Víte, že se všechno ve spirále opakuje?" řekl jsem a zalistoval v knížce, abych jim ukázal obrázky. To snad pochopí.
Pak jsem jim vyprávěl příběh o matrixovém agentovi Leninovi, který žil před sto lety, psal knížky, zorganizoval revoluci a zblbnul milióny lidí. Jednu půlku fakticky, druhou takticky.
Čuměli a říkali: "Ten Lenin, to je fakt nátěr. A měl už kérky?"
"Jasně že měl. Kérky jsou tady tisíce let. Hlavně tam letěl srp a kladivo přes celý záda a na zápěstí si tetovali digitální hodinky, jako výraz příslušnosti k určitému kmeni."
To je pobavilo a někteří mi začali ukazovat pokérovaný ruce, abych hádal ke kterému kmeni patří.
Ale abych příběh dokončil. Za pár minut po mém odchodu muziku nečekaně ztišili a ráno mi dokonce tlustá princezna přinesla misku guláše. Prý od kmene Irish Heads neboli irských hlav.
A tak si říkám, že s každým se dá mluvit a někam ho nasměrovat, když se to umí a když se chce.
Ale měli bychom to udělat dřív, než s nimi promluví nějaký polointeligentní politický blb, který jejich prostinký dušičky nasměruje do pekel, odkud není návratu.
MIMOCHODEM. VÍTE JAK VZNIKL PSEUDONYM "LENIN"?
Mnoho revolucionářů nám není známo pod pravými jmény, ale pod pseudonymy. U Lenina se jeho matka jmenovala Maria Alexandrovna. Zesnulá sestra se jmenovala Olga“ - Nadezhda Konstantinovna Krupskaya.
Vladimir Uljanov alias Lenin měl více než 100 pseudonymů, které používal, dokud se neusadil na „Lenin“.
Před rokem 1901 měl obzvláště v oblibě pseudonymy, které charakterizovaly jeho činnost nebo přesvědčení: Statistik, Pozorovatel, Čtenář, Venku, Neposlanec, Neliberální skeptik, Ruský komunista.
Existuje několik verzí původu hlavního aliasu:
1. Odvozeno od ženského jména Lena. Mnoho revolucionářů to udělalo. Ale Krupskaja se proti této verzi rozhodně postavila, což je pochopitelné, ale pokud by byl Nadezhdin, pak ano, vše je jasné.
2. Podle názvu řeky Lena. Ale i zde Naděžda Konstantivna promluvila:
„Události Leny se odehrály poté, co si pro sebe vzal tento pseudonym. Nebyl v exilu na Leně. Pravděpodobně byl pseudonym vybrán náhodou, jako kdysi Plekhanov psal pod pseudonymem „Volgin“.
3. Prostě dostal pas s tímto příjmením a Vladimír Iljič ho použil za účelem spiknutí.
4. Spisovatel Alexey Golenkov naznačuje, že pseudonym „Lenin“ je apokonym.
Vladimir Iljič přijal příjmení hrdiny Tolstého příběhu „Kozáci“ Olenina a vypustil jedno písmeno. Podle vzpomínek Krupské její manžel opakovaně četl tento příběh během svého exilu v Shushenskoye.