Smolíkovi jsou nejznámější potrhlá rodina nejen v Maďarsku, ale i v Evropě

Smolíkovi jsou nejznámější potrhlá rodina v Evropě

Znáte rodinu Smolíkových? Možná si na ně vzpomínáte. Byl to maďarský animovaný seriál a dávali ho kdysi ve Veze nebo v Magionu. Já měl ty s  vtipem, úsměvem a fantazií podané příběhy jedné podivuhodné rodinky moc rád.
Dodnes si vzpomínám nejen na melodii, ale i na kousek textu písničky:
„Já jsem Pepa Smolík, co smůly má tolik, a visí na mně celá rodina…“.
Třeba byste rádi s touhle mírně potrhlou rodinkou seznámili své děti. Teď máte možnost, Smolíkovi se totiž přestěhovali z televizní obrazovky do knížky!

Kdo jsou vlastně Smolíkovi?
Tahle potrhlá a trochu výstřední rodinka Smolíkových žila, ale klidně možná ještě žije v Budapešti. Nebo to jsou vaši sousedé...? Kdoví!

Hlavou téhle smolařské rodiny je obrýlený Pepa Smolík s neposednou „přehazovačkou“, který velmi rád kouří doutníky. Snaží se svou rodinu ovládat, jeho vliv na veškeré dění je ale minimální, neposlouchá ho ani neposedný pes Zorro. Jeho děsivé poučování vyvolává zvlášť u dcery Týny kopřivku. Je neuvěřitelný nešika, technický antitalent, a pokud se mu do ruky dostane jakýkoliv technický vynález, stává se smrtelně nebezpečným celému okolí. Jinak je Pepa dobrosrdečný chlapík s jedinou touhou - po chvilce klidu. 

smolikovi2.jpg

Skutečným motorem rodiny je korpulentní, ale energická Gábi Smolíková rozená Rezková.
Plná nenaplněných ambicí, nenaplněných výchovných snah při pečování o své potomky a nenaplněné ledničky. Ke snahám svého manžela podniknout jednou za čas něco pro rodinu se staví skepticky - a takřka vždycky se dozvíme, proč to bylo správně. A pak nezbývá než pronést větu, která už zlidověla: „Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla!“ Pišta Hufnágl je první láska Gábi Rezkové. Ideál všeho lidství, krásy, talentu a inteligence. Tedy alespoň v jejích očích.

Nesmíme zapomenout na Týnu a Ládínka.
Týna je hubená slečna v pubertě se vším, co k ní patří. Voňavky od hlavy k patě, matčiny střevíčky s vysokými podpatky o tři čísla větší, šílený chichot od rána do večera a jízlivý humor. Škola, pokud je známo, jí k srdci nepřirostla a zdá se, že vztah je vzájemný. Jízlivý humor je nejčastěji směřován na adresu jejího mladšího bratra. Ládínek je nejinteligentnější člen rodiny. Přestože je nejmladší, je nad věcí a zásadně vším ve své rodině pohrdá, příbuznými počínaje a výchovou konče. O škole ani nehovoře; je příliš chytrý a bystrý, než aby se zatěžoval něčím tak přízemním, jako je její navštěvování. Žije si tichý život ve své laboratoři označené lebkou a zkříženými hnáty. Tam má své království a tam vyrábí své vynálezy. Pokud někdo zachraňuje rodinu řítící se do šílených problémů, je to právě on.

A ještě domácí zvířata.
Žofie je jediným tvorem, ke kterému cítí náklonnost Týna Smolíková. Kočka je to sice poměrně divoká a rozmazlená, ostatně jako její panička, ale patří do rodiny stejně jako všichni ostatní. Zorro je psem svého pána. Uvážíme-li, že jeho pánem je Ládínek, vypovídá to o jeho povaze víc než dost. Pes je to inteligentní a vyznačuje se nevraživostí k Žofii a ostatním členům rodiny.

Poslední postavou pravidelně se vyskytující v příbězích je soused Halíř, profesor archeologie. On je tím, na kterého nejvíc doléhají problémy a obtíže celé rodiny. Původně to snad kdysi býval dobrák, ale léta soužití se Smolíkovými ho vybavila značnou dávkou cynického humoru. Jeho jedinou touhou se postupem času stalo se Smolíkových zbavit, chvilka klidu, pracně vyšetřená nepřítomností sousedů, je cílem nade všechny. A vždycky, když poruší své pravidlo "nepomáhat-vyhnout se-ušetřit si problémy", na něj šeredně doplácí.

A ještě někdo se v této knížce objevuje (Smolík / 8)2 = Smolík lomeno osmi to celé na druhou = Sm Lom Os (MZ / X), Ládínkův pra-pra-pra-...-pravnuk žijící ve 33. století.

A právě Sm Lom Os hraje v téhle knížce důležitou roli.

Ládínkoví se pomocí vysílačky vlastní výroby podaří dovolat do budoucnosti - konkrétně do 33. století, a naváže tak komunikaci se svým pra-pra-pra-...-pravnuk em. Zkratka Sm Lom Os je dána úsporami v jazyce. Do 33. století totiž došlo k vývoji češtiny do úsporného novočeského jazyka, který se vyznačuje tím, že z každého slova jsou vyslovovány nejvýš dvě slabiky. Přestože vypadá Sm Lom Os jako stařeček, končí teprve stodvacátý ročník gymnázia. Je obklopen všemi výdobytky moderní techniky a protože je dobrého srdce, tu a tam neopomene podělit se o některý z nich s rodinou svých předků.

smolikovi1.jpg
Sem tam tedy pošle rodině světelnou poštou nějaký ten vynález, o kterém si Pepa Smolík myslí, že by mohl vyřešit nějaký problém rodiny. Tu výkonný automotor, mozkovou živici, tu zneviditelňující pilulky, jindy zase urychlovač úrody či usměrňovač času. A jak to asi dopadá, si můžete sami domyslet. A nebo raději přečíst v knížce!

Rodinku Smolíkových (maďarsky "Mézga család") stvořili v roce 1968 pánové Attila Dargay a József Nepp.
Českému příjmení můžeme vděčit za shodu okolností; v maďarštině totiž "mézga" znamená smůlu v obou významech, stejně jako v češtině. Knížku podle televizní předlohy napsal Béla Rigó.

Takže dobře se u veselých a někdy až hrůzostrašných historek ztřeštěné rodinky bavte a „zas někdy příště a jak jinak než s dobrou náladou a s trochou smůly v patách.... za pět s hvězdičkou a to bez nějakých velkých debat”.

Dobrodružství rodiny Smolíkovy
Podle televizní předlohy napsal Béla Rigó
Přeložil Jan Čisárik / Vydal Albatros, 2007