Plukovník Nikdo. Sukonkinova otevřená sondáž ruské společnosti a armády

Plukovník Nikdo. Sukonkinova otevřená sondáž ruské společnosti a armády


Na pozadí změn na ruském ministerstvu obrany (květen 2024) jsem si vzpomněl na úžasnou knihu Alexeje Sukonkina „Plukovník Nikdo“. Naráží na problémy vojenského resortu, které vyšly najevo od počátku Speciální vojenské operace na Ukrajině (SVO).

Hlavní hrdina, plukovník Igor Kotlov, slouží v Moskvě v ústředí ministerstva obrany. Kromě toho se zabývá vojenským zpravodajstvím. Jeho život je úspěšný, žije v bytě v centru Moskvy, má luxusní auto a je ženatý s dcerou generála. Těší se na novoroční svátky před rokem 2022.

Autor zároveň podává retrospektivu do hrdinovy minulosti od chvíle, kdy absolvoval vojenskou školu a získal hodnost poručíka. Jak se dostal z posádky na Dálném východě do Moskvy. Jaké obchody se svým svědomím musel dělat s přihlédnutím k tomu, že Kotlov nastoupil do služby v 90. letech, kdy armáda byla v horečce z probíhajících reforem.

Autorovi, který sám řadu let sloužil, se daří živě a pravdivě zprostředkovat proces degradace vojenského zpravodajství.
Jasně ukazuje, jak hodní důstojníci byli nuceni rezignovat, aby uživili své rodiny, nebo zůstali ve službě roky bez povýšení.

Za těchto podmínek hlavní hrdina rychle zachytil místo, kde foukal vítr, a dokázal se usadit. To vyžadovalo přehodnocení hodnot.
Další přehodnocení proběhlo u Igora po zahájení SVO. Jen to tentokrát bylo mnohem bolestivější.
A to by se samozřejmě nemohlo stát bez Wagnerové PMC.

Kniha je velmi zajímavá, čtivá a dynamická.
Je s podivem, že se k jeho vydání nezavázalo ani jedno velké vydavatelství. Toto dílo nebylo zařazeno do žádného seznamu kandidátů na žádnou literární cenu.
Ale v dnešní době není možné nic skrývat. Kniha docela otevřeně kritizuje problémy v ruské společnosti. Koneckonců i v českém prostředí by se našel příběh, postavený na podobných základech.

Kniha je k dispozici v elektronické podobě:
book-war.ru/product/polkovnik-nikto
Tištěnou verzi vydal časopis "Battle Threshold", k dispozici k prodeji na Ozonu:
ozon.ru/product/polkovnik-nikto-sukonkin-aleksey-sergeevich-1565720614/?avtc=1&avte=2&avts=1714874188
Telegramový kanál autora knihy, kde je také mnoho zajímavých informací o armádě a vojenských silách:
t.me/A_S_Sukonkin