Bernard Werber nepíše jen o lidských mravencích. Je také bestsellerista, dramatik a scénarista

werber bernard mravenci spisovatel

Pokud neznáte vynikajícího autora francouzské vědeckofantastické literatury, přicházíte o mimořádný čtenářský zážitek. Bernard Werber je a
utor světoznámé knižní trilogie Mravenci, Den mravenců a Revoluce mravenců, kterou v Česku vydal Knižní klub. Je ale nejen spisovatel, ale také částečně dramatik a scénarista.


Film:
Po krátkých filmech La Reine de nacre (2001) a Les Humains (2003) produkoval Claude Lelouch v roce 2007 celovečerní film Nos amis les Terriens (lit. Our Friends, the Earthlings).

Divadlo:
Nos amis les humains (2004) je jeho první divadelní hra, která byla inspirována stejnojmennou knihou a zůstala skoro rok v repertoáru divadla Comédie Bastille v Paříži.
Tuto hru přijel Weber dokonce osobně představit do Prahy na její první mimofrancouzskou premiéru. Česky se hra jmenuje Vyvolení.
Další divadelní hru Bienvenue au paradis uvedl v roce 2011 Jean-Christophe Barc s Thierry Liagrem.

Spisovatel Bernard WERBER
Francouzský spisovatel BERNARD WERBER (* 1961) patří k autorům, jejichž díla se vzpírají zavedeným žánrovým škatulkám. Vybaven rozsáhlými znalostmi z desítek vzájemně odlehlých vědních oborů píše svým osobitým stylem příběhy, které navzdory tomu, že se skládají z řady dílčích epizod a motivů, nepostrádají silný literární výraz a jednotnou dějovou linii. Je až neuvěřitelné, že spisovatel, který dokáže zábavnou a čtenářsky přístupnou formou využít ve svých knihách poznatky z kulturní historie a entomologie, fyziky a antropologie, šamanismu a astronomie či medicíny a religionistiky, měl údajně v dětství problémy s pamětí!

V mládí zanechal studia práv, aby se mohl věnovat žurnalistice; živil se jako volný novinář a několik let přispíval do vědecké rubriky časopisu Le Nouvel Observateur.
V osmdesátých letech začal psát svůj fenomenální román Mravenci (Knižní klub 2005). Než se dočkal vydání, autor jej nesčetněkrát přepracoval, a dokonce si doma nainstaloval umělé mraveniště, aby mohl každodenní život a válečná tažení svých drobných hrdinů lépe pozorovat. K příběhu nakonec připojil dvě pokračování, Den mravenců (Knižní klub 2006) a Revoluci mravenců, a navrch přidal naučné dílo - Tajnou knihu mravenců.

Také další spisovatelovy prózy se pohybují na hraně mezi uměleckou a vědeckou fikcí; námětově pak těží například z bizarních okolností posmrtného života, z oblasti psychoanalýzy a hypnózy či výzkumu mozku.

Všechny knihy Bernarda Werbera se staly bestsellery, byly přeloženy do více než třiceti jazyků a bylo již prodáno několik miliónů výtisků po celém světě.

Knihy v českém překladu vydalo nakladatelství Knižní klub:
Konečné tajemství (Knižní klub 2004)
Mravenci (Knižní klub 2005)
Den mravenců (Knižní klub 2006)
Revoluce mravenců (Knižní klub 2007)
Tanatonauti - Cestovatelé za hranice smrti (Knižní klub 2009)
Říše andělů (Knižní klub 2011)