Stupidní cenzura dětských knih. Darwin, Čapek, Tintin, Pipi, Lada, Asterix etc.

cenzura dětských knih

V roce 2007 vyšla ve Státech knížka o dvou samečcích tučňáků, kteří vychovávají svá mláďata. Kniha se jmenuje "And Tango Makes Three" a je to povídání o skutečném příběhu dvou tučňáků Roya a Sila ze ZOO v New Yorku. Vcelku normální knížka pro děti, kdyby se nestala neuvěřitelná věc. Knížku totiž museli v knihovně v New Yorku přesunout z dětského oddělení do dospěláckého, protože prý nabádá děti k homosexuálnímu chování, a to není v souladu s učením církve. Tady rozum lehce zamrzá. Každý vzdělaný člověk přece ví, že popsané chování je v přírodě časté a geneticky nastaveno tak, aby přežilo co nejvíc jedinců.

Dříve se i za tzv. homosexuální chování upalovalo a dnes se zakazují knížky. Vedení knihovny v tomto případě podlehlo nátlaku veřejnosti. Katolicky orientovaná skupina lidí dokázala skoro nemožné. Po několika stížnostech a po patřičném nátlaku shora se vedeni knihovny raději rozhodlo k tomuto kroku, než by mělo problémy se zaměstnáním.))

Kniha je naočkována Darwinem. Zakázáno.
Není to samozřejmě ojedinělé zasahování katolické menšiny do výchovy a vzdělávání v USA. Časté jsou rovněž pokusy o zakázání Darwinova učení na základních školách, protože odporuje učení církve svaté. Bývá kolem takových akcí hodně veselo. Například jeden z argumentů proti těmto bláznivým skupinám je otázka: A co nálezy tisíců koster pravěkých zvířat? Odpověď fanatických katolíků je vcelku jednoduchá. Po Zemi je rozhodil Bůh, aby vyzkoušel naši víru.

knihy dzungli kipling burian
V knize jsou obnažování hrdinové. Zakázáno.

A tak, zatímco Bůh (rozuměj církev) zkouší víru a poslušnost svých oveček, vzpomněl jsem si, jak v minulosti musel výtvarník Burian obléknout svého Mauglího, protože mu ho komunistická cenzura nedovolila vydat nahého. Stejně jako Tarzan má na sobě bederní roušku. To mě ale rozesmává, protože i jako malému klukovi mi bylo jasné, že Mauglího i Tarzana těžko oblékla zvířata a sám se to mohl těžko naučit. Ale ve škole na můj dotaz nebylo odpovězeno, ba dokonce jsem byl okřiknut, že jsem drzý, když jsem se zeptal potřetí. A při tom učitelka byla komunistka nebo čert ví, čemu věřila.

Kniha propaguje emancipaci. Zakázáno!
Existuje prý velmi problematická pohádka Ptáček, ve kterém si dívka začne uvědomovat, že je zamilovaná do sličného junáka. Příběh, kdy žena je v lásce iniciativní se stal problémem v arabském světě a ministr školství palestinského vládní hnutí Hamas, Násir Šajr nechal pro jistotu stáhnout všech 44 příběhů Knihy národních pohádek z roku 1989. Byly prý plné sexuálních výrazů, které jsou proti víře.

lindgren pipi dlouha puncocha
Kniha propaguje rasismus! Zakázáno.

Stejně tak byl z rasismu nařčen a zakázán v mnoha švédských knihovnách francouzský kreslený seriál Tintin (podzim 2012).

Švédové měli podobný problém i s tzv. rasistickým textem snad nejpopulárnější spisovatelky pro děti Astrid Lindgren.
Jednalo se tenkrát o knihu Pipi, Dlouhá punčocha. Později měla Lindgren ještě problém s knihou Bratři Lví srdce, kde se poprvé v historii píše pro děti otevřeně o smrti, což se v jistých náboženských kruzích neslo velmi nelibě.

cenzura kniha pro deti
Velký poprask byl v roce 2009 ve Francii kolem velmi populárního Asterixe, který byl nějakou dobu na indexu, než zvítězil rozum.
Je zcela evidentní, že Asterix a jeho přátelé nenávidí Římany (rozuměj Italy) a své problémy řeší zásadně násilím (rozuměj terorismem). Z toho  jasně vyplývá, že toto umělecké dílo Alberta Uderza a Reného Goscinnyho neodráží současný vývoj multikulturního světa a EU, protože propaguje násilí a rasismus a mělo by být označeno za nevhodné pro děti.
A kdo tohle vymyslel ?
S tímto neskutečným prohlášením vytáhli do boje členové francouzské organizace na obranu dětských práv DCI.

Také Červená Karkulka je evidentním návodem na teroristický útok vlka na babičku.

Navíc se zde objevují hororové prvky (pojídání babičky a Karkulky zaživa). Propaguje se zde týrání zvířat, (vlkovi je zaživa rozpáráno břicho). A navíc pohádka nabádá děti, aby nedodržovaly základní hygienu, protože sotva Karkulka a babička vylezou z vlkova břicha, nejen že si neumyjí ruce, ale  klidně jí s myslivcem bábovku, kterou Karkulka přinesla. To by nebyla soudružka van der Leyeová z EK ráda po tom, co natočila pro Evropany poučné video: Jak si správně umývat ruce mýdlem.

A abychom byli v obraze, tak i v Česku máme kritičku rasistických textů v dětských knihách. Byla ji vládní zmocněnkyně pro lidská práva pí. Šimůnková (dnes zástupkyně Ombudsmana), která, aniž by knihu Začarovaná třída přečetla, veřejně a nevybíravým způsobem napadla spisovatelku Ivonu Březinovou, za údajný rasistický text v knížce.
A jak už bývá dobrým zvykem u takových politických úředníků, dodnes se veřejně neomluvila.

jak-se-kocourek-vydal-do-sveta-lada
Údajný rasismus je i v knížce Josefa Lady Kocour v botách
.
"Milé děti, ti lidé byli cikáni!" napsal Josef Lada na konci jednoho kocouřího dobrodružství. A když si to po mnoha letech konečně přečetla nějaká rómská organizace, byla další ztížnost na svěrtě.

Když to všechno člověk slyší, nepřekvapí ho, že i dnešní redaktoři mohou mít problémy s Čapkovou Kočičí pohádkou, ve které někdo našel dvě místa s textem věru rasistickým.

Takže ponaučení je víc než jasné.
Nic se časem nemění, jak si bláhově myslíme. Ať už je to bolševik, katolík nebo tzv. liberální levicový demokrat, principy chování pitomců jsou naprosto stejné.
Pokud použijeme výroky Kryla a Wericha, můžeme říct: "Kde blb, tam nebezpečno" a je třeba na psychopatické a protispolečenské chování jednotlivců okamžitě poukázat.