Nicola Tesla. Geniální a moudrý objevitel elektrické teorie a technologie

Na začátku tohoto století, chorvatský * inženýr, emigrant do Ameriky, Nikola Tesla změřil elektrický náboj planety Země a zjistil, že má velmi vysoký potenciál. Své pozorování provedl během bouřky.

Moje přístroje byly ovlivněny silněji výboji probíhajícími na velké vzdálenosti než výboji poblíž. Tohle mě velmi zmátlo.
Není pochyb o tom, co zůstalo: pozoroval jsem stacionární vlny. Jak se zdroj rušení [bouřka] vzdaloval, přijímací obvod postupně narážel na jejich uzly a smyčky. Ač se to zdálo nemožné, tato planeta se navzdory svému obrovskému rozsahu chovala jako vodič omezených rozměrů. Obrovský význam této skutečnosti v přenosu energie mým systémem mi byl již zcela jasný. Nejen, že bylo možné posílat telegrafické zprávy na libovolnou vzdálenost bez drátů, jak jsem poznal již dávno, ale také zapůsobit na celou zeměkouli slabé modulace lidského hlasu, mnohem ještě více, přenášet energii v neomezeném množství do na jakoukoli pozemskou vzdálenost a téměř beze ztrát.
J.J. O'Neill, The Marnotratný génius: Život Nikoly Tesly, 1944, str. 181.

Nikola Tesla byl průkopníkem v mnoha oblastech elektrické teorie a technologie.
Jako první použil střídavý proud a vymyslel efektivní systém pro jeho výrobu, přenos a využití. Edison apeloval na veřejnost a varoval, že střídavý proud Tesly způsobí jeho uživatelům velké škody, je nebezpečný a že neškodně lze použít pouze stejnosměrný proud.

Tesla mluvil o Edisonovi jako o vynálezci, o sobě jako o objeviteli.

Dnes každý ví, že střídavý proud lze pomocí vícefázového indukčního motoru přeměnit na mechanickou energii efektivněji a ekonomičtěji než stejnosměrný proud. Vynalezl nové formy dynam, transformátorů, kondenzátorů a indukčních cívek. Objevil princip rotačního magnetického pole, na kterém probíhá přenos energie z Niagarských vodopádů a dalších vodopádů a přehrad.

Jako královský samotář pohrdal krátkozrakými muži vědy.
Mnohé ze svých průkopnických vynálezů si nosil s sebou do hrobu.
Věřil však v osud člověka, který podle svých slov:
„hledá, objevuje a vynalézá, navrhuje a konstruuje a pokrývá monumenty krásy, vznešenosti a úcty, hvězdu svého zrození".

To nás učí, že nejen současníci revoluční myšlenky ve vědě tuto myšlenku opakovaně odmítali, ale také že odmítnutí takové myšlenky i těmi nejkvalifikovanějšími muži v oboru v generaci revolucionářů a často ještě v následujících generací, došlo ne jednou nebo dvakrát, ale mnohokrát.
Archimedes odmítl heliocentrický systém Aristarcha;
Brahe odmítl systém Koperníka;
Galileo byl hluchý a slepý k objevům Keplera,
Edison varoval před střídavým proudem vyvinutým Teslou.
A kdo byl kompetentnější soudit než Archimedes ve své době, Brahe ve své, Galileo ve své a Edison ve své?

Poznámka:
* (Tesla byl ve skutečnosti Srb, který se narodil v chorvatské vesnici Smiljane v oblasti Lika, která byla v té době součástí rakouské monarchie. Jeho otec byl pravoslavný kněz.) pozn. redakce