Jiří Dědeček, slušný zpěvák a PEN klub Kočičí pracky

Jiří Dědeček

"Nejsnadnější pro starého mužského je začít s lichotkami u mládeže, aby se stal populární. Může se domnívat, že bude o to mladší. Staří dědkové, někdy spisovatelé, někdy herci, se chtějí omlazovat tím, že začnou nadbíhat mládeži. Ale to je omyl. Fyziologický stav neosvobozuje mládí od hlouposti, ale taky nezabraňuje chytrosti mladých. Není výsadou ani stáří, ani mládí být chytrý či hloupý. Ti co byli hloupí mladí, jsou obyčejně na stará kolena daleko hloupější. Ti, co byli v mládí chytří na stará kolena bývají chytřejší o zkušenosti, o které zbohatli"... napsal Jan Werich.

Zdá se mi, že není příhodnější srovnání pro slušného zpěváka, celý život odstrkovaného člověka, muže "pevných, ale gumových zásad", a to i přesto, že se stal prezidentem. Naštěstí jen upadající značky PEN klubu. Ano, toho klubu, který se proslavil písni všech písní: Kníže má k lidu blíže, kde Dědeček sice nezpívá, ale svým podpisem stvrdil, že za kulturní agitkou výboru Pen klubu neochvějně stojí. Koneckonců kdo jiný na hrad než kníže.
O něco později je ale podespaný pod peticí, která pro změnu samotného knížete kritizuje, protože hodný monarcha a jeho TOP strana ubrala nevolníkům v kultuře sto miliónů korun. No, kdo by to před pár týdny řekl, že?

A to se stalo chvíli po té, co náš slušný zpěvák další peticí tvrdí celému národu, že demokratické volby nelze uznávat, pokud v ní náhodou zvítězí někdo z KSČM. Demokracie je tady jen pro strany, které se panu Dědečkovi líbí a ne, které byly občany demokraticky zvoleny. Podivná slušnost občana a předsedy PEN klubu. Bohužel skutek Dědečkův jen potvrzuje, že PEN klub býval organizací spisovatelů, hledajících porozumění mezi národy a názorovými skupinami. Už kdysi dávno zradil samotného Čapka v té nejhorší době. A dnes?

PEN klub je především klubem sklerotiků. Po dlouhé roky Klause na Hradě jim nevadilo jeho urážlivé rejpání do Václava Havla, který nezůstával v urážkách Klause pozadu, jak můžeme vidět na četných záznamech. A najednou, na konci Klausovy kariéry, se Dědečkovi a jeho exkluzivnímu sdružení intelektuálů, jak se sami nazývají, povedlo sepsat úsměvnou petici proti výrokům Klause. Přiznejme si však, že víc se PEN klub ztrapnit nemohl.

To, že slušný zpěvák Dědeček neuznává demokracii, potvrdil dalším podpisem pod petici na podporu člověka, který si spletl bulvární žumpu s veřejnoprávním médiem takovým způsobem, že ho pan Kotrba, ač sochař, musel veřejně pokárat, což potvrdila i Rada ČT a udělila Drdovi důtku...
Kdyby Drda pronesl svůj nevyvážený a hrubě zaujatý projev například na BBC, zavřely by se mu tam dveře na hodně let. A to BBC řeší hodně průšvihů... To by se ale Dědeček musel víc vzdělávat, aby pochopil.

Po dlouhé roky Dědečkovi nevadilo, že v Česke televizi dochází k porušování svobody slova a svobody vyjadřování.
Nevadilo mu to ani po dobu vládnutí ODS a TOP09. Jakmile byla pravicová parta ve volbách odstavena, objevila se najednou kulturní osvobozenecká fronta a revolucionář Dědeček, hřímající o svobodě slova. Paradoxní je, že členem PEN klubu jsou i radni ČT Uhde i prozaik Antonín Bajaja, kterří na korupční chování ČT nikdy nepoukazovali. "Máme velké podezření na klientelismus, neřku-li korupci ve smyslu dávání přednosti názoru jedněch politických proudů na úkor druhých. To by se ve veřejnoprávní televizi rozhodně dít nemělo," řekl iDNES.cz komik a zpěvák Dědeček. No, když člověk stárne ztrácí paměť, i krátkodobou.

Ale aby bylo jasno. Necítím vůči panu Dědečkovi zášť ani nenávist, ani zlobu. Některé jeho písničky budu mít pořád rád, a právě proto přeji jemu a vlastně nám všem, aby v dalších letech svého stáří udržel nejen napnutou kůži na tváři, ale hlavně pochopil, že rozdělovat lidi umí každý hlupák, ale jen moudrý dokáže lidi spojovat.
Nerozdělujte proto pane Dědečku své bližní ani podle barvy vlasů nebo stranické leigitimace či světového názoru, ale podle toho, jak jsou prospěšní pro celou společnost, ve které žijí, i když chápu, společně s Janem Werichem, že lidé mohou být chytří, ale i zlí, a také mohou být chytří, ale hodní, mohou být hloupí a zlí, ale i hloupí a dobří. Ale abychom to rozpoznali musíme se opírat o vlastní moudrost, kterážto je spojením naší zkušeností a slušnosti nejen vůči ostatním, ale hlavně vůči sobě samému.

A nenávist... tu v sobě vytrvale gumujme jako špatné rýmy... neboť s těmi je každá písnička falešná, stejně jako v životě je nenávist a hloupost falešným rádcem.

PS: Jak asi hlasoval Jiří Dědeček, když kandidoval bývalý rozvědčík a kovaný komunista Petr Pavel?