USA a totalitní cenzura v knihovnách 2023. Žádosti o zákazy neuvěřitelně narůstají

USA a totalitní cenzura v knihovnách


Americké knihovny jsou v drtivé většině svědky toho, že skupiny a jednotlivci na zasedáních rady knihovny požadují odstranění velkého množství knih. Seznamy připravují organizované neziskové cenzurní skupiny, které tyto seznamy sdílejí na sociálních sítích.

Americká asociace knihoven (ALA) zveřejnila nová data dokumentující 1 269 žádostí o cenzuru knih a zdrojů v knihovnách v roce 2022 , což je nejvyšší počet od doby, kdy ALA před 20 lety začala sbírat data ohledně cenzury v knihovnách. Počet nahlášených "problémů" s obsahem knih v roce 2022 je téměř zdvojnásobný oproti roku 2021.

Rekordních 2 571 unikátních titulů bylo ohroženo cenzurou, což je 38% nárůst v porovnání s 1 858 tituly, na které byla zaměřena cenzura v roce 2021.

Z hlášených problémů s knihami se 58 % nachází, ve třech školních knihovnách nebo školních osnovách; 41 % knih napadá cílené materiály a veřejné knihovny.

Zatímco hlasitá menšina rozdmýchává plameny spor kolem knih, naprostá většina lidí v celé zemi využívá služeb, které jim vejrenje a školní knihovny mění život.

Průzkum, který v roce 2022 provedly výzkumné firmy na obou stranách, ukázal, že voliči napříč politickým spektrem jsou proti snahám o eliminaci knih z knihoven a důvěřují knihovnám.

Aby podnítila podporu knihoven zahájila ALA v roce 2022 program Unite Against Book Bans.

ALA https://www.ala.org/

Zdroj: https://www.globalresearch.ca/american-library-association-reports-record-number-demands-censor-library-books-materials-2022/5813702
Původní zdroj tohoto článku je American Library Association News
Copyright ©ALA News, Zprávy American Library Association , 2023