Ivan Vyskočil (1929–2023) Děkujeme za všechno, Pane profesore!

Knihy. Ivan Vyskočil (1929–2023)

Za komunistické totality nám herec a režisér Ivan Vyskočil přinášel radost ze zakazovaného a na malých jevištích dával naději.
V hledišti měl zase vnímavé diváky, kteří reagovali na každou narážku, na každý náznak. A samosebou kolem divadel postávali i pozorní udavači.


Lístky na komorní NeDivadlo Ivana Vyskočila jsme sháněli přes známé, protože do velkých divadel ho nepustili.
Svým jedinečným, inteligentním humorem nám dával naději, že nic není ztraceno, že všechno je v pohybu...
Odešel v požehnaném věku, v době nastupující jiné totality.
Odešel s ironickým pousmáním. Vše se opakuje...

Profesor, PhDr. Ivan Vyskočil (* 27.4. 1929 †︎ 28.4. 2023)

Řeč má být řečí, to nemá být blábol, pokud to není úmysl. Nemá to být kecání nebo žvanění a nemá to bý ani prostředek matení a předstírání.
Ivan Vyskočil 1993

Neříkám, že to co já by měli dělat všichni. To by byl pěkný nesmysl. Ale jsem taky moc rád, když mě nikdo nenutí, abych dělal to co ostatní. Jistě to taky znamená, že si držíte určitý hodnotový systém. A leckdy z toho vyplývá, že jste mimo pořadí. I pokud jde o tu úspěšnost a lukrativnost.

Svého času byl pan profesor jeden z iniciátorů tzv. divadla malých forem v Československu.
S Jirkou Suchým spoluzaložil slavné pražské divadlo Na zábradlí, kde působil jako herec, dramatik i režisér. (Kdyby 1000 klarinetů, Faust, Markéta, služka a já)
Pak jsem ho vidávali v pražském divadle Reduta. (O snech a bláznivinách, O lidském trablu čili Nálady blues)
Do totalitní nemilosti byl uvězněn při tzv. normalizaci po Pražském jaru.
V té době s obtížemi hrál se svým absurdně skvělým Nedivadlem (od roku 1963) na narvaných malých scénách své nezapomenutelné hry. (Křtiny v Hbřbvích aneb Blbá hra, Haprdáns neboli HAmlet PRinc DÁNSký ve zkratce, Cesta do Úbic, Malý Alenáš...Malé hry: kde hláska há ve slově hry je neznělá, takže se tento název vyslovuje a taky znamená Maléry.

Píše a vydává ve své době nesehnatelné knihy.
Vždyť přece létat je snadné (1963), Kosti (1966), Ivan Vyskočil a jiné povídky (1971), pohádka Bubliny nad městem (1964), Malý Alenáš...

Po roce 1990 vedl Katedru autorské tvorby a pedagogiky na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). V roce 2010 obdržel od České herecké asociace cenu Thálie za mimořádný přínos divadlu.

Ivan Vyskočil odešel tiše do nebytí den po svých narozeninách. Bude chybět. Naštěstí jeho hry a záznamy zůstavají....

vyskocil ival 1929 2023