Režisér Jiří Krejčík o starých lidech, kteří politiky zajímají jen o volbách

Režisér Jiří Krejčík

Každá společnost a civilizace se začíná hroutit v okamžiku, když se zásadnám způsobem změní její vztah ke starším lidem. K dokonalosti to sice přivádí až probruselská asociální Fialova vláda, nicméně antiseniorský trend je v politice už velmi dlouho. Teda až na dobu voleb.

Pan režisér Krejčík, už jako důchodce, občas zašel na zastupitelstvo Praha 6. V lednu 2009 zastupitelům řekl:
"Vážení zastupitelé, vážení spoluobčané, bylo mi letos v létě 91 let, mojí manželce je 88 let. Žijeme spolu v obecním bytě, jak jsem uvedl, na náměstí Svobody v domě, kterému se říká „skleňák“. Náš společný důchod s manželkou je proti mnoha jiným důchodům vyšší, přesto však bohužel zdaleka nestačí, abychom uhradili všechny společné náklady, nepočítaje v to náklady na živobytí.

Přes můj pokročilý věk – je to s podivem, ale stále ještě pracuji. A nebýt výdělku plynoucího z této práce, s důchody bychom nevydrželi. Zdůrazňuji, že žijeme skromně, bez výdajů na nákladné dovolené, bez nároků na nadstandardní způsob života. Značné náklady však stojí léky, drahé léky. A samozřejmě, když dožije více než 30 let stará pračka a je nutno opravit roztrhané křeslo, je rodinný rozpočet vážně narušen.
Nedovedeme si představit, jak se se zvýšenými výdaji vypořádávají naši staří spoluobčané, odkázaní na nízký důchod bez možnosti získání nejnutnějších prostředků.

Někteří staří lidé se žel odhodlávají prodat věci, které nejsou pro holý život nezbytně potřebné. V tak neřešitelné situaci se nacházejí lidé, kteří nemají co prodat a možnost vypůjčit si peníze. Zoufalou situaci těchto našich spoluobčanů si nedovedeme představit. Mnohým hrozí násilné přestěhování. To by znamenalo zkrácený čas života.

Apeluji na vás všechny, apeluji na vás, pane starosto, na naše zastupitele, abyste nečinili nátlak na tyto spoluobčany, aby opustili svoje domovy, ve kterých možná prožili většinu svého života. Děkuji vám.

Tak to bylo v roce 2009. Myslíte, že od té doby se něco změnilo?
Mezi nejznámější snímky režiséra Krejčíka patří například protektorátní drama Vyšší princip, Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány či Božská Ema.