Co dokáže lež. Dokument Kudrny, čistá propaganda z dob komunistické éry Československé televize

Media a dezinformace

Některé pořady České televize hrubě porušují sliby svého ředitele, který po svém jednohlasném znovuzvolení tvrdil, že se chce ve zpravodajství zaměřit na poskytování ověřených důvěryhodných informací. Pořad Co dokáže lež, režiséra Tomáše Kudrny, produkovaný přímo Českou televizí ve spolupráci s ARTE G.E.I.E, to zcela evidentně dokazuje. Je jako vystřižený z celé řady podobně vyznívajících pořadů socialistické éry, která na propagandistické dokumenty nebyla věru skoupá.
Stačí vzpomenout propagandistický pořad "Atentát na kulturu" socialistické ČT o Plastic People dne 7. 4. 1976, po kterém sám ředitel Zelenka označuje tuto uměleckou skupinu, ve svém vystoupení 10. 4. 1976 k XV. sjezdu KSČ, za "spodinu, jak se praví v dopise Havla a dalších,  zaslaném ředitelství Československé televize dne 23. 9. 1976.

V pořadu nebývalé propagandistické kvality jsou představovány ukázkovým způsobem manipulativní techniky jako např. svalování viny, fabulace, nálepkování nebo apel na strach.
Slovy Petra Žantovského, který se tímto televizním balastem zabýval je:

„celá ta ambaláž zarámovaná do záběrů ze sovětské okupace v roce 68 měla vyvolávat dojem, že se jedná o současné události a že je tady stále stejný efekt nebezpečí. To je tak průhledná a triviální, musím říct," pokračuje Petr Žantovský, "že je to velmi banální a pitomá propaganda, až to bučí. Myslím si, že tohle se České televizi vskutku nepovedlo. Všichni, kdo to komentovali, pan docent Valenčíka, pan Schneider a další, na webu je těch reakcí spousta, si všimli jedné základní věci. A sice, že ti hlavní bojovníci proti tzv. dezinformacím vlastně nemají vůbec žádné věcné argumenty. Když se jich někdo na něco zeptá, tak velice mlží, říkají polopravdy nebo velmi kusé obecné fráze, ale nejsou schopni dokázat doopravdy vůbec nic.“

Co se týče některých aktérů v pořadu, tak snad jen dvě humorné připomínky:
V celém pořadu je asi nejsměšnější, že jeden z vystupujících "expertů", bývalý amatérský porno-předváděč Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty, je asi nejúspěšnějším agentem Moskvy v Česku. Vždyť cokoliv tento člověk řekne, má právě opačný účinek, než sám aktér zamýšlel.
Paradoxní na tomto pořadu je, že o nefunkčnosti použitých "argumentů" mluví sama Slonková, která přiznala, že nemůže najít spojnici mezi „pro kremelskými weby“ a Kremlem. Můžeme prý těmito weby opovrhovat, ale důkazy bohužel nejsou. „Ale myslím si, že z devadesáti procent to tak je.“
Což připomíná slavný výrok Stropnického na DVTV:  ...nevíme co se stalo, ale věříme, že to víme.

K titulku a zdůvodnění použití slova stupidita podle dr. Koukolíka:
Katastrofa této společnosti je důsledkem stupidity. Stupidita není hloupost, stupidita není nevědomost, stupidita není omyl ani nedostatek informací. Stupidita je rozpad zpětné vazby mezi chováním a prostředím, podmíněná rozpadem takzvaných schémat. Schémata jsou poznávací programy, určené k řešení problémů. Jenže úspěšné poznávací programy z minulosti vůbec nemusí být úspěšné při řešení zcela nových problémů...

Zdroje k dalšímu studiu:
Šaškování Stropnického a Jandy v ČT2 o "lži"
Týden v médiích Petra Žantovského.
Co dokáže lež. Propagandistický dokument ČTV.
Atentát na kulturu / socialistická propaganda

Dokument: Co dokáže lež