Kontroverzní křest knihy Madeleine Albright a opravdu "demokratický" přístup Arga

Irak a  Madeleine Albright

Ve stylu Rudého práva neblahé paměti referovaly Lidové noviny (23.10.2012) o autogramiádě Madeleine Albright v Pražském Luxoru. Nic neříkající článek mluvil o „napadení“, „létajících plakátech“, „urážkách“ a podle autora byl hlavně „provokací“. Text mi živě připomněl někdejší článek „Ztroskotanci a samozvanci“, jímž deník ÚV KSČ reagoval na vznik Charty 77.

Co se v Luxoru vlastně stalo, se čtenář pořádně nedozvěděl, výklad události byl vysloveně jednostranný. Jiná česká média o autogramiádě psala ve vysloveně servilním stylu a incident přešla mlčením.

albright krest knihy argo luxor

K věci: Kolegové přišli si do Luxoru nechat podepsat několik drastických fotografií z doby bosenské a kosovské války. Albrightová je za hrůzy těchto válek do jisté míry odpovědná. Účastníci akce chtěli, ať se tedy pod své dílo podepíše. Albrightová začala na aktivisty hystericky řvát: "Get out, get out!" A obrázky roztrhala. Ochranka se zachovala velmi neprofesionálně, začala aktivisty fyzicky napadat. Aktivisté Albrightové vmetli do tváře, že je "balkánskou řeznicí". Ta přešla do češtiny a označila je (jaksi nesmyslně) za "válečné zločince"!?

Napadenou stranou tedy byli oni aktivisté. Kolegové velmi ocenili profesionální a nestranný přístup české policie. Incident byl nafilmován.
Záznam je zde:

Za zmínku rozhodně stojí její neobyčejně zrůdný výrok a zhodnocení americko-irácké války.
Přesně to dokresluje její morální obraz.

Záznam z tv pořadu CBS: 60 minutes / květen 1996
(Albright o americko-irácké válce)
Moderátorka Lesley Stahl:
Slyšeli jsme, že zahynulo ví jak 500 tisíc iráckých dětí. To je víc jak jako v Hirošimě. A myslíte, že to za to stálo?
Madeleine Albright:
Myslím, že to byla těžká volba, ale myslíme si, že to za to stálo.