Ilustrační stupidita německé Goebbelsovy propagandy vkopírovaná do dnešní Europropagandy

Ilustrace EU

Latinské označení člověka je Homo sapiens sapiens, člověk moudrý, moudrý. Už dávno se tomu směji a čím dál častěji bych použil Homo stupidus. Stupidita totiž není hloupost, jak se lidé často mylně domnívají, stupidita není ani nadávka, mentální retardace, nevědomost ani omyl.
"Stupidita je naučené poškozování procesu učení, zcela normální způsob, jakým lidská mysl dociluje kompromis mezi svou neschopností přímé interakce s informacemi přicházejícími z fyzikálního prostředí a odměnami, jejichž zdrojem je sociální prostředí. Varianta stupidity, které se říká skupinová, ukazuje, že míra a sociální účinnost stupidity roste s výší IQ a výší polohy na mocenském žebříčku."
Tolik František Koukolík.

A praxe tuto definice potvrzuje téměř každý den.

Příkladem stupidního projektu může být například pohlednice z okupované Francie v roce 1942.
Jasně deklaruje přání Třetí říše sjednotit celou Evropu pod jedny nacistické křídla velkého Německa. Až na ty neposlušné Brity.

matka evropy 1942

A najednou je tady rok 2018 a stejný efekt se objevuje u Evropské Unie. Viz úvodní foto.
Shodou okolností za to může taky Němec. Ilustrátor Axel Scheffler, který vyzval 45 dalších, aby vyjádřili kresbou svůj vztah k EU, na pozadí současných událostí. Na stránkách Deutsche Welle je možné vidět 6 vybraných agitek. Všechny kýčovité a ne nepodobné socialistickému realismu. Ovšem nejkýčovitější je agitátorka Polly Dunbar, která dodala kresbu s názvem „Lady Europe and children." Matka Evropa ochraňuje své děti. Samozřejmě až na ty neposlušné Brity.

Jak jistě vidíte, podobnost s pohlednicí z roku 1942 není náhodná. Navíc kýčovitá, neprofesionální a tuze prvoplánová hloupá kresba. Ale to už k agitaci patří.
Obsahem propagandy totiž nejsou jen zkreslená fakta nebo neobjektivní informace, cílem každé propagandy je generalizovat a emocionálně působit i na ty nejméně vzdělané či nadané. Nejlíp na děti a mladé.