Urban Josef

urban josef spisovatel biografie knihy

Josef Urban (*1965, Zábřeh na Moravě)

spisovatel, scenárista, režisér a producent.

Josef Urban je absolventem PřFUK, kde vystudoval obor inženýrská geologie a hydrogeologie. Bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě se začal psaní věnovat po ukončení vodáckého projektu “Czech Rafting“(projekt průzkumu nejhlubších kaňonů na zemi).

Úspěšný cestopis, Nejhlubší údolí světa, přichází na svět v roce 1998. Ve stejném roce vzniká Urbanův první autorský film Závěť, jenž získal jednu z hlavních cen na MFF horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují. Příběh vypráví o autorově sólovém prvosjezdu nepálské divoké řeky Buri Gandaki.

Habermannův mlýn, dnes již kultovní kniha, se v roce 2000 stává nejen bestsellerem, ale jeho stejnojmenná scénáristická verze získává Urbanovi filmařské ocenění Orfeus, udělovaný v rámci Českých lvů (Cena Sazky). Společně s Danem Krzywoněm Urban realizuje dokumentární drama k 80. výročí Mnichovské dohody a snímek Kde se valí kameny, věnovaný tzv. “Leštinskému masakru“ 1945.

V roce 2007 vzniká celovečerní hraný film podle Urbanova námětu a scénáře Na vlastní nebezpečí (režie Filip Renč). O tři roky později přichází do kin Habermannův mlýn, rovněž podle autorova scénáře a námětu (režie Juraj Herz). Autor však realizuje ještě jeden celovečerní projekt věnovaný sudetské tématice, 7 dní hříchů (režie Jiří Chlumský), jenž získal několik zahraničních ocenění, mj. slovenskou cenu Igriz a cenu na MFF válečného filmu ve Volokolamsku.

Nakladatelství Albatros vydává v roce 2015 román Tenkrát v ráji, jenž je věnován osudům legendárního horolezce Josky Smítka, který byl na sklonku války popraven nacisty. Ve stejném roce je uveden do kin celovečerní film.

Povídková kniha Zloděj psů, kterou ilustroval legendární malíř Rychlých šípů, Marko Čermák, ale není Urbanovým posledním literárním dílem. „Znovu pádluju na divoké vodě, píšu více než kdy jindy, “ říká Josef Urban a dodává, „ připravuji “Zloděje“ v seriálové podobě. Na jaře jsem dokončil thriller, kvůli kterému jsem cestoval po celé Evropě.“

Romány
Habermannův mlýn
Čas kdy muži sestupují na zem
7 dní hříchů
Tenkrát v ráji

Povídková kniha
Nejhlubší údolí světa - spoluautor Robert Kazík
Zloděj psů

Poezie
Sbírka Romantika

Dokumentární filmy a dokumentární dramata
Závěť - scénář, režie, producent
Habermannův mlýn - rodinné stříbro - scénář
Ztracené klíče od domova - scénář
Kde se valí kameny – Leštinský masakr 1945 - scénář, režie, producent
Svědkové zrady - scénář, režie, producent

Hrané distribuční filmy
Habermannův mlýn - námět a scénář
Na vlastní nebezpečí - námět a scénář
7 dní hříchů - námět, scénář, producent
Tenkrát v ráji - scénář

Audiovizuální pořady
Závěť
Stopy v divočině
Tara modrý náhrdelník Evropy
Ararat
Staré zlaté časy

Ocenění:
7 dní hříchů / Kinematografická cena IGRIC / 2013
Jediný český účastník 35. ročník světového Moskevského mezinárodního filmového festivalu
Scénář k filmu Habermannův mlýn / Cena Sazky / 2002 /