Zlatý Máj a Ladění. Budou někdy legendární časopisy o dětské literatuře aspoň na internetu?

Ladění

Už je to několik desítek let, co se na České sekci IBBY dohodlo, že v Praze bude administrativa a v Brně se bude dělat věda. Taková hloupá rozhodnutí vedla mimo jiné k tomu, že zanikl Zlatý máj, vynikající časopis pro dětskou literaturu. Ten se vždy prezentoval odbornými a ucelenými názory na dětskou knihu a dění kolem.

Místo něho se začal objevovat Ladění.
Ministerstvo kultury přestalo podporovat Zlatý máj a podporu nového časopisu Ladění získala Masarykova univerzita v Brně s týmem mladým a nadšeným, nicméně s kolísavou úrovni článků, což bohužel přetrvávalo po celou dobu jeho existence a to nemluvíme o časovém ročním zpoždění jednotlivých čísel. Asi těch 150 tisíc ročně od MK bylo velmi málo.

Česká sekce IBBY se rovněž nepřetrhla a tak se postupně Ladění propadalo až díky neschopnosti jeho šéfredaktora Reissnera, zmizelo úplně. A s ním i poslední odborná propagace dětské literatury.
S odstupem času to stále vypadá, že si pár odborníků vydávalo časopis pro své potěšení, za státní peníze a pak ho rituálně zařadili do temných skrýší knihovnických skladů s nadějí, že za 200 let budou slavnostně objeveny.

zlaty maj jagr
Je ovšem zajímavé, že u Ladění nikdy nedošlo k jeho internetové verzi.
Ta by dodnes mohla existovat za pár korun roční podpory a být svědectvím o velmi kvalitní redaktorské práci mnoha lidi, kteří vytvářeli světovou českou dětskou literaturu. A rovněž inspirací pro reprinty starých vynikajících knížek.

Je to samozřejmě velká škoda a nezbývá než doufat, že se jednou něco změní a oba časopisy, jak Zlatý Máj, tak Ladění se objeví v nějaké podobě na internetu, aby pomohl šířit zašlou slávu, kdysi vynikající české dětské literatury.

Námět pro pár nadšenců zde rozhodně je. A zůstalo by po nich dílo možná na stovky let.

Už je to několik desítel let, co se na České sekci IBBY dohodlo, že v Praze bude administrativa a v Brně se bude dělat věda, což také postupně bohužel vedlo k zániku časopisu Zlatý máj, který měl delší tradici a mnohem vyšší úroveň.

Ministerstvo kultury přestalo podporovat Zlatý máj a podporu ziskala Masarykova univerzita v Brně s týmem mladým a nadšeným, s kolísavou úrovni článků, což bohužel přetrvává dodnes, a to nemluvíme o časovém ročním zpoždění jednotlivých čisel. Dlužno také spravedlivě podotknout, že ani administrativa IBBY se rovněž nepřetrhne a činnost je omezena jen na organizaci několika soutěží.

Proto také mohly vzniknout a vznikaji různé samozvané iniciativy s různými výsledky, mnohdy dobře zamýšlenými, ale nakonec propadlé do kýčovitosti nebo jakési podivné vypočítavosti. Je to však především chyba IBBY, že tyto aktivity nezastřešuje a nekoriguje mnohdy vyložené hloupé  a arogantní projekty jako např. akce Celé Česko čte dětem nebo nový projekt Čtení pomáhá.Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povo