Zlatá čepice ze země OZ, která zotročovala nebo konala dobro

Z knihy Zlatá čepice ze země OZ, která zotročovala, ale konala i dobro

Létající opice se poprvé objevily v klasickém románu pro děti "Podivuhodný čaroděj ze země Oz" od L. Franka Bauma z roku 1900. Plnily rozkazy každého, kdo vlastnil Zlatou čepici, která symbolizovala jejich slepou poslušnost, aniž by pochybovaly o vlastní morálce.

Co se píše v knize:

"Kdysi jsme byli svobodní lidé, žili jsme šťastně ve velkém lese, létali jsme ze stromu na strom, jedli jsme ořechy a ovoce a dělali jsme si, co jsme chtěli, aniž bychom někoho nazývali pánem. Někteří z nás byli možná někdy až příliš plní rošťáren, létali dolů, aby tahali za ocasy zvířata, která neměla křídla, honili ptáky a házeli ořechy po lidech, kteří chodili po lese. Ale byli jsme bezstarostní, šťastní a plní zábavy a užívali si každou minutu dne. Bylo to před mnoha lety, dávno předtím, než Oz vystoupil z mraků, aby vládl této zemi."

Kniha Frank Baum / Čaroděj ze země Oz, 1900

Zlatá čepice nebyla ve své podstatě ani dobrá, ani špatná.
Její síla závisela na jedinci, který ji vlastnil. V průběhu knihy se měnila z rukou do rukou.

Když Zlá čarodějnice ze Západu vlastnila Zlatou čepici, mohla zotročeným opicím přikazovat, aby páchaly zlé činy, například unesly Dorotku.
Když Zlatou čepici vlastnila Dorotka, byla schopna opice využít k tomu, aby jí pomohly vrátit se ke Glindě, Dobré čarodějnici do Smaragdového města.
Glinda na oplátku zajistila opicím svobodu tím, že už nikdy nedovolila čepici použít.

To všechno najdete v knize.
Ve filmu Čaroděj ze země Oz z roku 1939 nebyla Zlatá čepice nikdy zmíněna, ačkoli se v několika scénách objevila.

Pokud vám to něco připomíná z dnešního světa, pak to není náhoda.