Nedbajlo Nikolaj Michajlovič

Nedbajlo Nikolaj

Nikolaj Michajlovič Nedbajlo (1940-2015)

malíř, ilustrátor

Nikolaj Michajlovič Nedbajlo je grafik a ilustrátor. Patřil do školy naivních umělců. Laureát mezinárodní soutěže umělců sci-fi „The World of Tomorrow“ (1973).

Narodil se nedaleko Moskvy, v rodině dědičných umělců, kde se čtyři generace profesionálně zabývaly malbou. V roce 1956 vstoupil na moskevskou uměleckou školu. Jeho hlavním učitelem však vždy zůstala jeho matka Nina Vasilyevna Kashina.

Od mládí aktivně pracoval jako ilustrátor v časopisech „Kolem světa“, „Mládí“, „Smena“, „Ogoňok“ a účastnil se výstav pořádaných Moskevským svazem umělců. V roce 1965 se stal členem SMOG („Nejmladší společnost géniů“).

V únoru téhož roku v knihovně Furmanov se na pozadí jeho obrazů konalo první vystoupení básníků společnosti. Reakce vlády byla nemilosrdná. Začalo otevřené pronásledování, v jehož důsledku v březnu 1966 po leningradském básníkovi, nyní laureátovi Nobelovy ceny, Josephu Brodském, po hanebném, posměšném procesu odešel do „parazitního exilu“, když okusil všechny slasti represivních opatření.
Rozhodnutím moskevského městského soudu byl nakonec zproštěn viny a vrátil se do Moskvy.

Komunikace s bezdomovci, zloději a dalšími deklasovanými živly však zanechala v duši umělce nesmazatelnou stopu, ztělesněnou v cyklech „Deník recidivisty“ a „Deník provinciála“. Během těchto let se v různých moskevských výzkumných ústavech uskutečnilo asi 250 osobních výstav.

Nedbajlo byl pokřtěn ve věku 37 let. Poté, co přešel do naivního, „lidového“, populárního tisku, zničil mnoho svých avantgardních děl. Od roku 1973 se zúčastnil dvanácti mezinárodních výstav „Svět zítřka“ a stal se laureátem soutěže pro umělce sci-fi.
V létě 1975 jsem se ocitl v Karélii a onemocněl jsem tím na celý život. Tam vytvořil cyklus „Lyrika ruského severu“. Ilustruje „Týden“ (1986), „Ogonyok“ (1988, č. 40), třísvazkové „Sandro z Chegemu“ (1989) Fazila Iskandera v 90. letech.
Točí se o něm filmy, publikuje své básně. Zakladatel a předseda JSC Talenty Ruska (1991–1994)a mnoha dalších. Zlomem v umělcově životě byla osobní výstava v Modrém sále divadla. Lenin Komsomol (1988). Osobní výstavy se konaly také v Permu (1991), Doněcku (2006) a zúčastnily se výstavy „Kašinská dynastie umělců“ v Permské umělecké galerii (1998).

Nikolaj Nedbaylo byl jedním z nejznámějších ruských umělců i na Západě. Jeho díla jsou v uměleckých galeriích, muzeích umění v Permu a Doněcku a v soukromých sbírkách v mnoha zemích.

Nedbajlo Nikolaj 4

Nedbajlo Nikolaj 7

Nedbajlo Nikolaj 4

Nedbajlo Nikolaj 5

Nedbajlo Nikolaj 2