Futová Gabriela

futova_150.jpg

Gabriela Futová (*23. 2. 1971, Prešov)

Žije a pracuje v Prešove, vydatá, (manžel Róbert, deti Eliška a Maroš).

Štúdium: Filozofická fakulta Univerzity Komenského Bratislava, odbor žurnalistika
Práca: knihovníčka v Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove na detskom oddelení Slniečko, metodička pre prácu s deťmi a mládežou a vedúca pracovnej skupiny zameranej na prácu s deťmi a mládežou zriadenou Slovenskou národnou knižnicou v Martine

Knihy:

Naša mama je bosorka (Mladé letá, Bratislava, 2000)
Ceny: Zlatý dukát (Cena čitateľov Knižnice pre mládež mesta Košíc za najčítanejšiu knihu roka 2001)
Hlavná cena knižného salónu medzinárodného festivalu Dni
karpatského euroregiónu  (2002)Anotácia: Druhák Niko má meno podľa filmového hrdinu a rozpráva príbehy, ktoré sa odohrávajú v obyčajnej rodine v paneláku. Ale sú to príbehy neobyčajné! Veď ako sa môže naraz bez stopy uhasiť požiar v detskej izbe? A čo by ste si pomysleli, keby vaša mama prezradila: „Nikomu to nepovedzte – ja som bosorka!“. Veľké tajomstvo nedá Nikovi a malej Natálii pokoj, kým nenájdu múdru čarodejnícku knihu. S čarami nie sú žarty, preto sa možno budete báť, ale pritom sa ešte schuti zasmejete.
(zdroj Mladé letá)

Hľadám lepšiu mamu (Mladé letá, Bratislava, 2001)
Ceny: Najlepšia kniha jesene 2001 (Bibiana - Medzinárodný dom umenia
pre deti a Slovenská sekcia IBBY, Bratislava)
Hlavná cena knižného salónu medzinárodného festivalu Dni karpatského euroregiónu  (2002)
Preklad: maďarský jazyk
Jobb anyukát akarok ( Minerva Nova Kiadó, Szeged, 2003)
Anotácia: Tretiačka Katka nie je so svojou mamou spokojná. Veď jej nedovolí ani silonky, hoci v horúcom lete ich nosí každá dáma, ani psíka do panelákového bytu - a vôbec: Katka sa rozhodne nájsť si lepšiu mamu. Putuje po rodine a známych - kto chce, môže premýšľať s ňou...
(zdroj Mladé letá)

Ako čarovná fľaška zachránila Vianoce ( Award s.r.o., Bratislava, 2002)
Anotácia: Knižka napísaná na objednávku do vianočnej reklamnej kampane firmy Coca cola. Unesený Santa Claus a predvianočný stres, proti čertom v ľuďoch zaberá jedine čarovná fľaška.

Nezblázni sa mamička (Mladé letá, Bratislava, 2003)
Cena: Najlepšia kniha jari 2003 (Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre
deti a Slovenská sekcia IBBY, Bratislava)
Anotácia: Bratia – dvojčatá Siso a Piško a mladšia sestra Dáša – výborné obsadenie akčných hrdinov v jednej rodine. Nečudo, že sa každý deň prihodí niečo, pre rodičov nie práve na zasmiatie. Ustarostená mama sa jedného dňa vyžaluje najlepšej kamarátke, a tá jej pošepky poradí čosi o útulku. A čo ak do útulku pošle práve svoje ratolesti? Akože by neurobili všetko, aby sa pred takým osudom zachránili? Chcú byť lepší a lepší – lenže niekedy to celkom inak vypáli. Piško o tom rozpráva od začiatku do veľmi prekvapivého konca…
(zdroj Mladé letá)

Keby som bola bosorka (Mladé letá, Bratislava, 2003)
Anotácia: Keď niekto ide na karneval v maske, akoby Barbine z oka vypadol, musí vyhrať. Veď stará mama ušila šaty úžasne, aj účes svojej vnučke vyčesala dokonale. Ako je to možné, že vyhrala akási striga – a navyše vyhrala všetky ostatné karnevalové súťaže?! Keby som bola bosorka – to je tá správna veta, ktorá otvára cesty k úspechu. Hrdinka tejto knihy je o tom presvedčená a podniká všetko, aby sa naučila bosorácke kúzla. Pomôžu?
(zdroj Mladé letá)

Ako topánka Anka do sveta išla (Prešov, 2003)
Anotácia: Knižka napísaná na objednávku v rámci projektu EURO-TOP-ANKA na podporu vstupu Slovenska do Európskej únie. Príbeh stratenej topánky a jej čarovného putovania po krajinách Európskej únie.

Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche (Mladé letá, Bratislava, 2005)
Cena: Najlepšia kniha jesene 2005 (Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY, Bratislava)
Anotácia: Voľné pokračovanie knižky HĽADÁM LEPŠIU MAMU. Minulé prázdniny sa tretiačka Katka rozhodla, že si pohľadá novú mamu, lebo s tou svojou nebola spokojná. Pochodila po susedách aj tetách, až napokon zistila, že jej vlastná mama je tá najlepšia na svete. Prišli ďalšie prázdniny a Katka má znova „trápenie“ - musí nájsť lepšieho otca! Mamin nový, otrasný „frajer“ Milan vôbec nespĺňa Katkine predstavy. Ako jej to len mohla mama urobiť? Prečo sa nezaľúbila do uja Paľa, ktorý robí na polícii? To by bolo úžasné!! Nikto a nič nezabráni nahnevanej Katke, aby prekazila Milanov zámer - „ukradnúť jej mamu“. Spolu s kamarátkou Zuzou vymyslia perfekný plán.
(zdroj Mladé letá)

Rozruch v škole na Kavuličovej ulici (Regent, Bratislava, 2006)
Anotácia: Knižka určená začínajúcim čitateľom. Prvý školský deň nemusí byť vzrušujúci iba pre prvákov, ak do školy vtrhnú dva obrovské psy, ktorým ide len o jedno: nájsť svoju malú kamarátku Moniku.

Koniec legendy o solivarských príšerách (časopis Superohník, 2005/2006)
Seriál
Anotácia: Solivarské príšery, z babičkinho rozprávania, ožívajú. Po zotmení sa obyvatelia Solivaru už naozaj nemôžu cítiť v bezpečí.

Rozhlasová hra:

Dávajte si pozor na Petra (Rádio Regina, Košice, 2004)
Anotácia: Zvedavosť sa nevypláca. A už vôbec nie zvedavosť, ktorá nás donúti rozbaliť vianočné darčeky ešte pred Štedrým večerom. Rozprávka obohatená pesničkami, texty ktorých napísala autorka.

Divadelná hra:

Zubaté trampoty (Detské kočovné divadlo DRaK, Prešov, 2003)
Anotácia: V kráľovstve riešia jeden vážny problém. Princezná si nechce umývať zuby. Jej škaredý a nevoňavý úsmev odrádza všetkých nápadníkov. Nájde sa hrdina, ktorý presvedčí princeznú o tom, že zubná kefka a zubná pasta sú jej priateľmi?