Nuly a kříže. Trilogie z Londýna, kde černoši vládnou bílým otrokům

Blackman Nuly a kříže

V knihách Blackamn popisuje imaginární svět, ve kterém černoši jsou nositelé pokroku a bílí Evropané jsou jejich otroci. Tento svět ovládá skupina lidí s tmavou pletí, kteří si říkají Kříže. Podřízenou rasou jim jsou bílí lidé nazývaní Nuly, kteří usilují o nastolení jakési rovnoprávnosti.
To se jim začíná dařit, ale teprve tehdy, když Nuly připraví bombový útok v nákupním centru, protože jsou přesvědčení, že proti násilí se dá bojovat jedině násilím.

Na pozadí tohoto světa se rozvíjí milostný příběh mezi dávnými dětskými přáteli: Sephy, která je dcerou mocného politika Křížů, a Nuly Calluma.
Dcera Rosy, která se z toho vztahu narodí, neví o svém otci nic. Pátrá po něm a když zjistí pravdu, dojde k odhodlání zavraždit klíčového politika v den svých šestnáctých narozenin a při sebevražedném útoku zemřít.

Když po dvou letech dopsala Malorie Blackman (1962) třetí díl trilogie Nuly a Kříže (Noughts and Crosses), to jest knihu Šachmat (Checkmate), vybuchlo v červenci 2005 v Londýně několik bomb. Tato tragédie měla za následek, že knížka se paradoxně dostala do čela nejprodávanějších knih pro děti a mládež ve Velké Británii.

1.díl: Nuly a Kříže (Noughts and Crosses)
2 díl: Ostří nože (Knife Edge)
3.díl: Šachmat ( Checkmate)
 
I když se zdá, že kniha je plná násilí, dokonale ilustruje chaotické směřování současného světa, manipulační mediální propagandu, která nálepkuje názory jiné než je oficiální pravda a tím nenávist jen rozdýchává. I když se při tom tváří, že propaguje pravý opak.
Co však Blackman nezvládla je naivita a nereálnost samotné podstaty příběhu, velmi mělká psychologická sonda do myšlení lidí a podsouvání nepravdivých tezí o vývoji lidstva.
A to i přesto, že Blackman poukazuje na zdroj hloupého rasismu, který je založený na barvě pleti. A je úplně jedno, která barva převažuje. Hloupost a stupidita v politických a mediálních mozcích pak jen tento rozpor zneužívá. Což vidíme dnes po celém světě.

Svým dějem ve srovnání s tím, co se děje ve společnosti, trilogie rozhodně otevře mnoha mladým lidem oči.

Film, podle trilogie, připravuje BBC.