Světla severu. První díl trilogie Jeho šerá hmota skvělého Pullmana

Jeho šerá hmota skvělého Pullmana

Trilogie britského autora Philipa Pullmana Jeho Šerá hmota, jejíž první díl Světla Severu je ověnčena bezpočtem více či méně známých literárních cen. Sám ale nevím, kam bych knihu zařadil.
Spíše než fantasy bych ji pojmenoval jako fantaskní příběh. Pod pojmem fantasy si většina čtenářů představí tvorbu Tolkiena, Jordana, Feista atd. S tím kniha Světla Severu nemá příliš společného. Jestli se může k něčemu přirovnat, tak možná námětem ke knize Alenka v říši divů a ani to není příliš objektivní srovnání.

O čem je kniha...

Příběh dívky Lyry se odehrává v nám podobném světě, ale přitom tak odlišném. Je to svět, který Vám bude z počátku připomínat Anglii 19. století, ale pak se tam objeví takové termíny jako benzinový motor a dokonce narazíte i na pojem atomová energie. Je to svět, kde má největší moc církev, ale přitom v příběhu nenarazíte na žádné pámbíčkáře ani náboženské rituály. Tomu našemu geograficky podobný svět má ovšem kromě nám známých bytostí i své vlastní: mluvící inteligentní lední medvědy (panserbjoerne), víly, útesové příšery a DAEMONY. Přesně podle věty na obálce ...každý má svého daemona... -zde každá lidská bytost má od narození svého vlastního "démona", který je s člověkem spojen metafyzickým provazem. Jejich životy jsou navěky svázané a smrt jednoho znamená konec i pro druhého. Jsou to hmotné bytosti, které po určitou dobu vývoje mohou měnit svoji podobu na kterékoliv zvíře.

Až člověk dospěje,jeho daemon na sebe vezme trvale podobu zvířete, které nejvíce připomíná charakter člověka. Slabí mají pokojové psíky, silné charaktery leopardy, brutální Tataři např. vlky. Jejich funkce není přesně jasná; mohou se svým člověk komunikovat, pomáhat mu v různých zvířecích podobách, radit mu atd. Jsou to takoví soukromí bůžci. Možná proto je jejich lidští nositelé titulují Pane.

V tomto světě žije v Oxfordu dívka Lyra, sirotek vychovávaný na prestižní universitě Jordan College. Je to mazlíček zdejších lidí, který toho ale často zneužívá. Není to žádný andílek v růžové sukénce. Vše tajemné a zakázané je pro Lyru velmi lákavé, přímo neodolatelné. Tajně schovaná v šatní skříni se tak dozví o záhadných věcech na Severu - Prachu, který je možná částicí zla nebo i dobra, Světlech Severu, polární záři, ve které se objevují jiné světy. Ničemu z toho Lyra nerozumí, ale musí to být dost závažné, protože to přivezl její oblíbený lord Asriel.

V téže době se začnou po celé Anglii ztrácet děti, potichu, ale beze stopy. Zmizí i Lyřin přítel Roger, což dost těžce nese. Ale v jejím životě se objeví tajemná paní lady Coulterová, která ji bere pod svoje křídla a odváží ji do Londýna vychovat za lady.
Tato pohádka končí zjištěním, že lady Coulterová je vlastně hlavní organizátorka Hltounů, lidí unášejících děti. A okouzlující Lyru chce k tomu zneužít. Dívka utíká k Plavcům -lidem žijícím na řekách a kanálech po celé Anglii. Tento nárůdek se nezdá tím, čím je. Mají velmi dobré informační zdroje a i oni chtějí najít své ztracené děti.Tak začíná Lyřinostrastiplné dobrodružství na Severu za osvobození dětí. Je to cesta plná násilí a krve, kde mnoho lidí a tvorů není tím, zač se vydává, kde mnoho lidí a tvorů se nechová tak, jak by se očekávalo.

Právě to z této na první pohled dětské knihy dělá zajímavou četbu i pro starší a otrlejší čtenáře. To, co např. Rowlingová použila až ve třetím dílu svého slavného Harry Pottera - zabíjení dětí, to Pullman bere za naprosto normální a vhodné i pro svůj příběh. Autor se vůbec nerozpakuje popisovat podřezávání a roztrhávání lidí, děti nevyjímaje. Tím přestává tato kniha být pro dnešní mladé čtenáře pouhou pohádkou, ale napínavým čtením.

Kniha, kterou vkusně doplnil ilustracemi J. Patrik Krásný. Někteří lidé z branže tvrdí, že tím chtějí přilákat pozornost čtenářů, kteří by jinak po jejich paperbackových knížkách nesáhli. Považuji toto dílo za profesionálně napsanou knihu, jejíž kladem je především nový námět ve fantastice.

Pullman Philip / Světla severu / přeložil: Jiří Dolanský / Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Pevná väzba, Počet strán: 428, Rozmer: 145 X 215 / vyd. Argo 2010