Tati, tobě přeskočilo, napsal William Saroyan o vztahu syna a otce

Tati, tobě přeskočilo, napsal William Saroyan

Překvapení občas najdete i ve vlastní knihovně. Nedávno jsem z ní náhodou vytáhnul útlou knížečku, která má název Tati, tobě přeskočilo. Napsal ji  William Saroyan a to je člověk, jehož myšlenky mám moc rád. Tu knihu jsem kdysi koupil, ale nečetl. Teď přišla její chvíle a věřte, že lituji, že jsem ji nepřelouskal mnohem dřív.

V knížce najdete 360 krátkých rozhovorů mezi desetiletým klukem  a jeho otcem, málo úspěšným spisovatelem.
Očima jeho syna se tak dovídáme, jak vidí svět kolem sebe a jak se díky svému otci začal všímat všedních a zdánlivě bezvýznamných věcí.

Je to knížka útlá, ale obrovská svým významem. Není určena jen dětem, ale myslím, že víc promluví k otcům, tedy k té vnímavější části, kteří se mohou nejen inspirovat, ale především zamyslet nad svými schopnostmi komunikovat se svým potomkem.
Knížka je dokonce tak malá, že najde své místo i v kabelkách matek, které si tak potajmu mohou číst a dovídat se, o čem si tátové a kluci mohou povídat.

Ať už to Saroyan chtěl nebo ne, je to rodinná knížka, která by měla najít své místo v každé knihovně.
Taková knížka je totiž generační...

saroyan citaty


Ukázka z knížky...

Když jsem se vrátil po schodech nahoru, táta... už chystal snídani. Ukázal jsem mu kaménky, lastury i ten kus připlaveného dřeva a on povídá: Je to skvělé, všecko, cos našel, je skvělé. Pod kohoutkem to umyj a všechno si důkladně prohlédni. Tak se naučíš psát – když se budeš na všechno důkladně dívat.“Táta tedy chystal snídani, já zatím kaménky, lastury i ten kus připlaveného dřeva umyl a všechno jsem důkladně prohlížel, všelijak to otáčel, abych to viděl ze všech stran, a viděl jsem toho hodně. Viděl jsem, že každá maličkost na světě  je něco mnohem víc, než se zdá…

A napadla mě ještě jedna věc. Báječná knížka nejen na dlouhe cesty. Se stereotypem bychom totiž měli bojovat každý den a knížka by vám mohla naznačit mnoho o vašem vztahu k vašim dětem a taky o vás. 


Tati, tobě přeskočilo / Papa You Are Crazy (1957) / William Saroyan /