Francouzsko-český spisovatel Milan Kundera obdržel cenu Prix de la Bibliothèque nationale de France

Milan Kundera

Francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera dostal za své celoživotní dílo cenu francouzské Národní knihovny (Prix de la Bibliothèque nationale de France). Ocenění bylo uděleno na slavnostní galavečeři mecenášů pařížské knihovny. Toto ocenění za celoživotní dílo se předalo teprve počtvrté v řadě. Předtím je obdrželi významní literáti Philippe Sollers, Pierre Guyotat a Patrick Modiano.

Ale již v roce 2009 dostal Milan Kundera Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových za celoživotní dílo a v roce 2011 mu bylo vydáno souborného vydání celoživotního díla v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard. Kundera je čtrnáctým autorem, který se takové pocty dožil. Dosud v této edici, započaté v roce 1931, vyšlo asi 560 svazků. Mezi třináctkou těch, kdo se vydání svého díla v ní dožili, byli tři nositelé Nobelovy ceny za literaturu - Roger Martin du Gard, André Gide a Saint-John Perse, Eugène Ionesco, André Malraux a Henry de Montherlant.

Kundera již delší dobu píše své knihy ve francouzštině a odmítá povolit jejich překlad do češtiny. Po štvanici, kterou rozpoutal časopis Respekt, ohledně jeho neprokázaného udávání v 50 letech, má důvody bezesporu pádné.