8. ročník Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku 2023. Cenu získalo 7 vynikajících publicitů a novinářů

Krameriova cena

V Michnově paláci – Tyršova domu na Malé Straně uspořádala Asociace nezávislých médií už osmé slavnostní udílení Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku 2023.

Jaký je smysl této ceny? Vysvětluje Petr Žantovský, spoluzakladatel Asociace nezávislých médií.

„Udrželi jsme tedy to, co jsme chtěli na začátku, když jsme Krameriovu cenu zakládali. To znamená přemostit propasti, které hloubí jedna strana vůči té druhé, a dát najevo, že pro nás je žurnalistika jenom jedna, a to je ta dobrá.“

Krameriovou cenu 2023 převzali tito významní novináři, redaktoři a publicisté:

Roman Michelko
Jovan Dezort
Milan Vidlák
Peter Kršiak
Petr Bohuš.
Jaroslav Čvančara
Alex Koenigsmark / In memoriam /

Fotogalerie >>


ROMAN MICHELKO

Slovenský spisovatel, politolog a publicista. Píše pravidelně pro Literárny týždenník, Hlavní zprávy, ZEM & VEK, Slovenské národní noviny, Slovo a DAV DVA. Největších úspěch sklidila jeho YouTube relace Věci veřejné se sledovaností od 100 tisíc do milionu zhlédnutí.
Z jeho knih lze připomenout například Revoltujúci Sizyfos z roku 2006, Eseje o globalizácii z roku 2009, Medzivojnové európske diktatury (2012), Eseje o kríze (2016), Prepisovači dejín (s Ľ. Števko, M. Mahút, M. Puchovský a ďalší) z roku 2019 nebo Alternatívne politické systémy z minulého roku.
Po nedávných volbách na Slovensku se stal poslancem Národní rady Slovenské republiky za SNS.


JOVAN DEZORT
Český novinářský fotograf a výtvarník
Dlouhá léta působil v ČTK a dalších médiích. Je autorem unikátního souboru reportážních fotografií z vietnamské války, ale i vynikajících portrétů českých i zahraničních umělců – od Šejbalové po Karajana. 9. března 2015 se stal Osobností české fotografie za rok 2014. Cenu mu udělila Asociace profesionálních fotografů ČR.
https://www.dezortfoto.cz/


MILAN VIDLÁK
V minulosti působil jako novinář v mainstreamových médiích, třeba v Lidových novinách. Jeho nezávislé myšlení jej ale odvedlo k samostatné aktivitě, která dostala název časopis Šifra. Vydává jej už úctyhodně dlouho, po různých proměnách jej dnes píše de facto sám, a tedy i plně za sebe.
Charakterizuje to na webu Šifry takto:
„Šifra přináší rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže, eseje, záhady. To vše s vtipem a nadhledem, inteligentní a nenásilnou formou, která nikomu nic necpe. Šifra je zkrátka o věcech, které zajímají stále víc lidí: Tedy například jak být sám sebou, jak se nebát toho, co si o nás budou myslet ostatní, jak najít odvahu změnit to, co se nám v životě nelíbí, jak vystoupit z omezujících programů a jak se dívat s otevřenýma očima a bez předsudků kolem sebe.“
https://milanvidlak.cz/


PETER KRŠIAK
Původně věnoval kariéře hudebníka, zpěváka, skladatele, písničkáře, účastnil se Porty a dalších festivalů. Později si rozšířil profesní repertoár o rozhlasovou žurnalistiku.
V současnosti působí jako moderátor a autor několika relací banskobystrického Slobodného vysielača. Návštěvníci loňského i letošního Vlasteneckého setkání v Příčovech jej poznali jako velmi kultivovaného a vzdělaného moderátora a šiřitele chytrých myšlenek.
https://peterkrsiak.sk/modry


PETR BOHUŠ
Počátkem 90. let pomáhal zakládat novodobé zpravodajství a publicistiku v tehdejší Československé a později České televizi, pracoval tam jako šéfredaktor zpravodajství a publicistiky v Ostravě a jako šéfredaktor publicistiky v Praze.
V České televizi se podílel na vzniku zpravodajských relací, publicistiky a dokumentů, moderoval zpravodajství včetně povodní v roce 1997, investigativní publicistiku Klekánice a další pořady. V roce 2021 založil portál Modrý jelen, kde rozebírá pozadí toho, co se děje ve společnosti, například manipulace politiky a médií, mainstreamu, především České televize, v rozhovorech představuje například osobnosti z alternativních médií a opozice, obojí doplňuje svými postřehy a zamyšleními.
https://www.youtube.com/c/modryjelen
https://modryjelen.com/


JAROSLAV ČVANČARA
Spisovatel, publicista, autor literatury faktu, pedagog a také hudebník – kapelník countryové hudební skupiny Taxmeni. Jde o předního českého badatele, který se dlouhodobě věnuje problematice atentátu na Reinharda Heydricha a souvisejícím otázkám (český protinacistický odboj, heydrichiáda, vyhlazení Lidic, operace Anthropoid a podobně).
Působí jako odborný poradce, je spoluautorem při tvorbě několika dokumentárních televizních i rozhlasových pořadů, filmů a výstav.
V desítkách článků v odborných časopisech publikoval průběžně svoje badatelské výstupy. V tuzemsku i v zahraničí vzbudila pozornost především v roce 1991 vydaná fotograficko-dokumentární publikace Akce atentát.
Neméně zajímavá je i jeho knižní trilogie Někomu život, někomu smrt, která patří mezi stále žádané a těžko dostupné publikace.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_%C4%8Cvan%C4%8Dara


ALEX KOENIGSMARK / In memoriam /
Český spisovatel, scenárista, dramaturg, fejetonista a také velmi aktivní spoluorganizátor intelektuálního dění. Do „velkých dějin“ české dramatiky vstoupil hlavně v 80. letech svým angažmá v Činoherním studiu, dramaty Edessa, Mňau aneb Had v růži, Profesionálové, Tlalok. Krátce na to se představil jako prozaik, a hned ve vysoce nastavené umělecké a výpovědní rovině – od debutu Cesta sekčního šéfa k moři, přes silné a dramaticky působivé romány Siromacha či Černá krev – až po sbírky drobnějších publicistických textů a fejetonů, například Jak se stal Rockefeller miliardářem. Právě fejeton je žánr, jemuž Koenigsmark vrátil nebo spíše dal nový význam, podobu a působivost.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alex_Koenigsmark

Zdroj údajů