Bradbury Raymond Douglas

bradbury

 Raymond Douglas Bradbury (*22. 8. 1920, Waukegan, Illinois - †5. 6. 2012 Los Angeles)

spisovatel

Raymond Douglas Bradbury se narodil v městečku Waunegan v Illinois. Kulturní matka Bradburyho často brala za ruku do kina a odmalička plnila synka starými bájemi (nejen severoevropskými). Hrůzný herec bezpočtu tváří Lon Chaney zase pětiletého Raye ohromil ze stříbrného plátna. Zamiloval si taky cirkus, kouzelníky a zrovna tak divadlo. Bradbury jako chlapec SNIL nad psanými knihami, které by nikdy nespálil, a zrovna tak miloval barevné komiksy. Na rozdíl od spolužáků jimi nepohrdl a čistě na mylnou chviličku je zahodil. Potom ale Bucka Rogerse zase vytáhl z odpadkového koše a vícekrát už si dospíváním sebrat nic nenechal.
Když mu bylo dvanáct let, přestěhovali se do Tusconu, stát Arizona. Už tehdy byl Bradbury i hercem a pracoval pro rozhlas! A začal psát. Když mu bylo třináct, odjela rodina za prací do Kalifornie.

V osmnácti ukončil školní vzdělání a stal se spisovatelem přiživujícím se zprvu jako kamelot. S budoucí manželkou se Bradbury seznámil v nakladatelství a vzali se roku 1947, kdy i debutoval pochmurnou knihou Temný karneval. Slavná Marťanská kronika vyšla poprvé roku 1950, v Anglii pod titulem Stříbrné kobylky, a 451 stupňů Fahrenheita bylo časopisecky uveřejněno jen rok poté. Následovala řada titulů obsahujících na půl tisícovky dalších literárních děl. Ta díla se už šedesát roků prodávají "na" slavné jméno, ale autor na to naprosto nehřeší. Už roku 1962 taky knižně vydal výbor ze tří vlastních dopisů s titulem Podstata tvůrčího psaní: Listy mladému, ctižádostivému autoru, a podstatu svého neskutečně předvídavého románů o pálení, ale i všeobecném ignorování literatury přetavil roku 1972 též do divadelní hry Sloup ohně (česky ve Světové literatuře 1980/6, stejnojmenná povídka česky vyšla roku 1993 v souboru Sloup ohně a jiné povídky).

Roku 1981 vyšly rovněž Kompletní básně Raye Bradburyho a připomínám Mistrův zábrus do říše hard-boiled fiction: Zatímco sborník Vzpomínka na vraždu (1984, česky 2002) oprášil povídky už z let čtyřicátých, román Smrt je vždycky osamělá (1985, česky 1992) se stal novinkou, byť někomu jistě i poněkud nudnou.
Další verše Bradbury knižně vydal roku 1987 v publikaci Smrt pro mě má své ztracené kouzlo, ale především i dnes pokračuje v psaní a publikování povídek a nejnověji osobně převedl do komiksu i nejslavnější svůj román o hasičích.

Počínaje rokem 1964, kdy se objevila v nákladu pouhých 280 výtisků Bradburyho povídka Chodec, je taky autorem mnoha cenných bibliofilií. Tak např. divadelní hra Plán rytmu času vyšla roku 1965 nákladem čtyřiceti výtisků, verše Noemův a Achabův přítel (1971) byly vydány nákladem 485 výtisků a pamflet Syn Richarda III. (1974) nákladem čtyř set výtisků. Z roku 1977 pochází tři sta číslovaných a autorem osobně podepsaných kusů knížky Tak tohle podkroví byla luka zelená, z roku1980 je pro změnu limitovaná edice knihy Poslední cirkus a poprava na elektrickém křesle a Bradburyho poéma Je tedy všecko láskou? Ano, ano! (1981) existuje v nákladu dvou set třiceti autorem signovaných výtisků.

Česky vydané knihy (neúplný seznam)

451 stupňů Fahrenheita
Marťanská kronika (sbírka)
Slunce a stín (sbírka)
Ilustrovaná žena (sbírka)
Kaleidoskop (sbírka)
Sloup ohně a jiné povídky (sbírka)
Mráz a oheň (sbírka)
Rychlejší než oko (sbírka)
Jízda naslepo (sbírka)
Z prachu zrození
Vzpomínky na vraždu
O půlnoci tancoval drak
Hřbitov šílenců
Zbavme se Constance
Kočičí pyžamo
Říjnová země
Tudy přijde něco zlého
Teď a navždy
Vždycky budeme mít Paříž
Smrt je vždycky osamělá
Pampeliškové víno
Zen a umění psát

James Augustine Aloysius Joyce (1882, Dublin -1941, Curych)

spisovatel, básník

Narodil se v Dublinu, byl Ir, ale píše anglicky. Do světové literatury vstupuje navždy svým největším a nejdiskutovanějším dílem Odysseus (Ulysses,1922), ve kterém geniálním způsobem spojuje antický příběh a vylíčení jednoho červnového dublinského dne roku 1904.  V této knize vytváří nový styl popisu lidské vědomí i podvědmí technikou zvanou proud vědomí. Po studiích na katolických školách a univerzitě v Irsku učí v Pule (dnešní Slovinsko)a italském Terstu. V roce 1902 odešel do Paříže a zbytek života strávil mimo Irsko. Během evropského holocastu První světové války žije v Curychu. Celý život žil na pokraji chudoby. Umírá ve Švýcarsku.

Knihy:

Komorní hudba (Chamber Music), 1907
Dubliňané (Dubliners), 1914
Portrét umělce v jinošských letech/Portrét umělce jako mladého muže (A Portrait Of The Artist As A Young Man/Jugendbildnis), 1916
Vyhnanci (The Exiles), 1918
Odysseus (Ulysses), 1922
Oplakávání Finnegana/Plačky za Finneganem/Anna Livia Plurabella (Finnegans Wake), 1939
Poems Pennyeach, 1927
Collected Poems, 1936
Štěpán hrdina (Stephen Hero), 1944
The Portable James Joyce, 1947
The Essential James Joyce, 1948
The Critical Writings, 1959
The Letters Of James Joyce, 1957-66 (3 díly)
Livia Prulabella: The Making Of A Chapter, 1960
A First Draft Version Of Finnegans Wake, 1963
Giacomo Joyce, 1968
Selected Letters Of James Joyce, 1975
The James Joyce Archives, 1977-80 (63 dílů)
Ulysses: A Reader's Edition, 1997