Bella a Sebastián. Legendární kniha i seriál Cécile Aubryové

Bella a Sebastián. Legendární kniha i seriál Cécile Aubryové

Lidský příběh, v němž se životem poznamenané osudy lidí a zvířat vzájemně proplétají a mnohdy krutá, ale spravedlivá příroda a zákony hor je učí moudrosti, lásce a vzájemnému porozumění, napsala v r. 1965 francouzská spisovatelka Cécile Aubry. Knížka oslovila už ve své době mladé čtenáře natolik, že autorka napsala k příběhu další pokračování (např. Bella a Sebastián – Tajný dokument, Sebastián mezi lidmi). Starší čtenáři si možná vzpomenou na působivou černobílou filmovou verzi ze šedesátých, už minulého století. Je jen škoda, že v Česku tato kniha tak dlouho nevyšla.

Pro ty, kteří ještě neví o čem je kniha:
Sebastián je sirotek, jeho matka cikánka zemřela v okamžiku, kdy mu dala život. Narodil se za vánice, vysoko v horách, v útulku pod Baou. Ale zpočátku nepříznivý osud ho nakonec vložil do láskyplné náruče Césara a jeho rodiny. Ve stejnou noc, kdy se narodil Sebastián, narodila se na druhém konci řetězu hor, mnohem níže v údolí, i fenka Bella …

Z nepochopení se rodí strach, ze strachu nenávist a zášť. Čeho se člověk bojí, to chce zahnat, zničit, odstranit ze svého života, i bez ohledu na to, jestli je to živá bytost. A lidskou zášť okusí jak malý chlapec, tak mohutná krásná fenka.

Sebastián už ve svých šesti letech poznal, jak dokážou být lidé z vesnice zlí a především děti, ve své zdánlivé nevinnosti, kruté. Často na něj pokřikovali: „ Cikáne! …“ , trápili ho a ubližovali mu při každé příležitosti. Proto se Sebastián lidí straní a jejich přítomnost nevyhledává. Jen starý César mu dává lidské pochopení a lásku. Muž, jenž se ujal Sebastiana, ztratil svou dceru i zetě. Na samotě v horách sám vychovává svá dvě vnoučata a ujme se i osiřelého chlapce. Ve vesnici se těší velké vážnosti, zná hory ze všech nejlépe, rozumí zvěři i zákonům přírody a tomu všemu trpělivě učí i Sebastiána.

Bella se narodila s důvěrou, láskou a oddaností k člověku, ale byl to zase člověk, který ji naučil lhostejnosti, nedůvěře a samotářství. Díky svému krásnému vzhledu byla často prodávána jako výhodný artikl, nakonec skončila v psinci, jako zatoulaný pes. Podařilo se jí však utéct a její osamělá pouť ji přivádí právě k útulku pod Baou, kde potkává Sebastiána a učí se najít ztracenou důvěru k člověku. Mohutnost Belly však vzbuzuje u cizích lidí nedůvěru a strach, ve vesnici si bez vlastního přičinění vyslouží přízvisko „bestie“ a naneštěstí psinec obesílá okolní vesnice s oznámením o jejím útěku, se svolením k jejímu utracení. Zdá se,  že osud Belly je zpečetěn.

V nejtěžších chvílích svého mladého života Bella i Sebastián poznávají význam a hloubku pravého přátelství. Pes je přece nejlepší přítel člověka. A přítel je ten, kdo zůstává i když nás celý svět opustil…

Kniha, která i po letech má stále co říct a věříme, že i dnešní děti příběh dokáže zaujmout, stejně jako kdysi jejich rodiče.


Dnes už historické záběry z ještě černobílého seriálu Bella a Sebastián.

sebastien.jpg sebastien3.jpg
A to jsou slova písničky, kterou seriál začínal

"Jednu krásnou zemi znám,
slunce tam pálí, louky kvetou tam,
život plyne v dětských hrách
,
dokud však nepřekročíš práh.…“

Cécile Aubryová / Bella a Sebastián /Sebastián medzi ľuďmi
Vydal: Mladé letá, 2002 / tvrdá väzba, 127 strán.


Bella a Sebastián, Útulek ve Velkém Baou
Mladá fronta, 1970 (l. vyd.)

Bella a Sebastián, Tajný dokument
Mladá fronta, 1971 (l. vyd.)

Bella a Sebastián, oba díly
Svoboda Libertas, 1993 (už třetí vydání)