Tajemný příběh alchymistovy dcery Fiorelly a Bratrstva křišťálu

Tajemný příběh alchymistovy dcery Fiorelly a Bratrstva křišťálu

Tajuplný dobrodružný historický román s detektivní zápletkou z rudolfínské Prahy pro mládež, ale i pro dospělé Fiorella a Bratrstvo křišťálu, napsal zkušený autor řady populárních historických detektivek pro dospělé Vlastimil Vondruška.

Celý příběh, který velmi čtivě a v beletristické formě přibližuje dětem naší historii, začíná příjezdem dvorního alchymisty císaře Rudolfa II.
Giovanni da Ponte a jeho dcery Fiorelly z Itálie do Prahy. Jeho dcera Fiorella mu pomáhá v laboratoři, to však tehdy dívky nesměly, a proto se převléká do chlapeckých šatů a vystupuje jako učedník Rafael.

Jejich nový domov je nedaleko Staroměstského rynku, kde Fiorella pozná dva nerozlučné kamarády - Lukáše a Martina. I před nimi se musí vydávat za chlapce, jinak by ji mezi sebe nepřijali. Spřátelí se s nimi a záhy začne společně s nimi pátrat po ukradeném stříbře z městské radnice a po nelítostném vrahovi.

Prožívají napínavá i nebezpečná dobrodružství v nejrůznějších zákoutích rudolfinské Prahy, sestupují do pražských katakomb, ohrožuje je střelec s kuší i nepřátelská parta kluků. Celou záhadu se jim ale nakonec podaří vyřešit. K odhalení zločince je nakonec přivede nejen odvaha a chytrost, ale také Fiorelliny znalosti alchymie.

fiorella400 1

FIORELLA A BRATRSTVO KŘIŠŤÁLU | Vlastimil Vondruška | Ilustrovala Lucie Raškovová | Vydal Albatros 2006, 309 stran 

fiorella400.jpg
Vlastimil Vondruška napsal pro děti již dvě knihy, které čtivě přibližují naši historii, k beletristické formě však sáhl poprvé.
I tahle knížka je ale doplněna stručným slovníčkem, který vysvětluje některé použité výrazy v textu.

Knížka získala 2. cenu knihovníků v soutěži SUK 2006 – čteme všichni. Přečtěte si ji a hodnotně zda zaslouženě. Já myslím, že ano.