Pes Paličák. Pennacovo čtivé vyprávění o odloženém, ale chytrém psu

Pes Paličák. Pennacovo čtivé vyprávění

Jak se chovat k domácím zvířátkám a hlavně ke psům? Nedrezírujte je, ani se nenechte zotročit! Radí čtenářům populární autor Penac a přináší nám napínavý a přitom vtipný a laskavý pohled na náš svět psíma očima.

Už když se narodí, nikdo toho šeredného čokla nechce, ale on má zatracené štěstí. Životu se naučí na smetišti, v útulku i v pařížských ulicích.
Skutečný psí román o hledání lásky a přátelství z pera slavného francouzského spisovatele.

Přes nesčetné peripetie se odložené štěně a hlavní hrdina knihy pes paličák dostane ze skládky na předměstí v Nice a do psího útulku. Zakotví v Paříži u své vyvolené paničky Kouli: rozmazlené a příšerné holčičky, která se i přesto stane jeho jedinou a milovanou paní. To vše ve vyprávění psa paličáka, který ví, že lidi se holt musí ochočit!

Pennac je přítelem psů. Narodil se ve stejný den jako jeho první pes jménem Pek.
Kniha je vtipným i dojemným pohledem psa na nás. Lidi.

Pennacovo vyprávění osciluje mezi skvělou karikaturou „dvojnožců“, se kterými se pes na své cestě setkává (vtipná setkání s řezníkem, maloměstskou paničkou a rodinou holčičky Kouli) a dobrodružnou ságou o věrnosti a přátelství. Rozhodně patří k textům, které by děti národa milovníků psů neměly postrádat ve své knihovně.

Pes Paličák / Daniel Pennac / přeložila Drahoslava Janderová a ilustrovala Dora Dutková. Vydal Baobab, 2011.

Daniel Pennac
V roce 1985 vydává v ediční řadě Černá série (Série noire) první část ságy o smolaři Benjaminu Malaussenovi - Lidožrouti z obchoďáku (Au bonheur des ogres, česky 2004, Mladá fronta), která ho rázem proslaví.
Po „černé řadě“ přichází s tetralogií pro dětské čtenáře Kamo, v níž hlavní roli hraje kamarádství a samozřejmě škola (Kamo – Nápad století, Kamo a já, Kamo – Agentura Babylon, Kamo na útěku, 1992–1997; česky nakladatelství Meander 2012–2014).

Kromě próz pro dospělé i děti (v češtině vyšla i próza Pes paličák, Baobab 2011) je Pennac autorem několika teoretických knih.
V eseji Jako román (Comme un roman, česky Mladá fronta 2004) se zamýšlí nad tím, jak dětem předat radost ze čtení.
Pennac se podílel na tvorbě několika komiksových alb a filmových i televizních scénářů.
Za svá díla získal celou řadu ocenění (1988 Mystère de la critique, 2000 Prix Ulysse, 2007 Prix Renaudot, 2008 Grand prix Metropolis bleu za celoživotní dílo).
Zdroj: Baobab www.baobab.cz

Irena Poláková,
učitelka dějepisu a českého jazyka na základní škole a gymnáziu o knize napsala:

"Běhal mi mráz po zádech, když jsem si četla, jak je dítěti, které si vymýšlí stále nové a nové důvody, proč nesplnilo úkol.
Popis temné propasti lži, do níž se takové dítě propadá doma, mi ledacos připomněl, a nebyla to milá vzpomínka. Spolu s Pennacem jsem byla vděčná těm několika učitelům, kteří se nenechali odradit mým neustálým (dobře, tak velice častým) vyrušováním, a prostě mi dali možnost předvést, že něco umím.

Jako učitelka jsem při četbě byla chvílemi zdeprimovaná autorovým pedagogickým umem a jindy jsem si zase horečně sepisovala nové přípravy, ovlivněné tím, co jsem četla (ano, Rousseaua budeme číst ve škole příští týden... ne, v originále ne).

Hlavně jsem se ale výborně bavila, smála se nahlas v tramvaji, neustále o knize někomu vyprávěla (včetně těch chudáků žáků, kteří z „Pennaca“ psali i diktát) a často z ní citovala."