Henry Rollins, rocker, esejista o konzumním světě lidí s pozérskými kecy novinářů

 Henry Rollins, rocker, esejista

Henry Rollins, rocker, spisovatel, esejista. Jeden z mála inteligentních z početného davu, který se nazývá V.I.P. Je známý nejen svoji muzikou, ale čím dál víc svými názory na společnost, kterou vidí bez příkras reklamních sloganů, pozérských keců novinářů a jde zpravidla přímo k věci.
Proto působí kontroverzně na mnoho čtenářů, kteří objevují sebe sama  v jeho kritických narážkách na chování jedinců i společnosti, kterou on sám vidí převážně jako stádo.

Jeho názory nejsou nijak přehnané, jak se snaží snížit pravdivost jeho názorů někteří čeští "novináři", kteří jeho chování nedokáží vtěsnat do zavádějích článků novin, žijící s prodeje reklamních produktů a mající proto za úkol vychovávat spokojené stádo konzumentů.

Knihy Rollinse v češtině nebo slovenštině.

Blues černýho kafe

Kniha rockera a leadera Rollins Bandu, známého z několika koncertů v Praze. Blues černýho kafe z roku 1992 je souborem drobných literárních útvarů, zápisů snů či krátkých povídek a básní. Mnohé texty, neučesaná blues v próze, jsou jednak veřejně praktikovanou terapií zbavování se "démonů z dětství", jednak osobní zpovědí rockera chyceného v pasti hotelového života a koncertních šnůr, jenž dospěl k rozhodnutí "nepustit si nikoho k tělu".

Solipsista, Henry Rollins
Jedna z posledních knih rockera, básníka a brutálního moralisty Henryho Rollinse, známého i z několika koncertů v České republice. Sbírka esejistických textů naplněných velmi vyhraněnými Rollinsovými názory na postavení jedince v dnešní společnosti a na možnost uchování si vlastní hrdosti.

Henry Rollins (Henry Lawrence Garfield, 13.2. 1961)
je americký, zpěvák, písničkář, spisovatel, komik, vydavatel, herec a DJ. Nejdříve působil ve skupině State of Alert a v roce 1981 stal členem kalifornské hardcore skupiny Black Flag (až do roku 1986). Pak založil nezávislou nahrávací společnost a nakladatelství 2.13.61 přes které vydává alba svých řečnických vystoupení. Od roku 1987 působil ve skupině Rollins Band, se kterou jezdil na tour mezi lety 1987 až 2003 a 2006 s řadou různě se měnících sestav. (Wiki)
Official Website: http://henryrollins.com/

rollins knihy

Ukázky z knih...

Vůbec mě nepřekvapuje, že téměř nikdo nemluví pravdu, když říká, jak se cítí. Ti chytří moc dobře vědí, proč si to své nechávají pro sebe. Proč byste měli komukoli vykládat o něčem, co je vám drahé?
I když je máte rádi a nechcete nic jiného než k nim mít blíž a blíž? Je to tak bolestivé být vedle někoho, ke komu cítíte něco silného, a vědět, že nemůžete říct, co chcete. Prošel jsem si tím peklem mnohokrát a vy také. V tom jsme zajedno. Není nad malý pokoj a trochu hudby. Jestli vás potkalo tolik štěstí, že tohle máte, pak víte, o čem mluvím. Pozdě v noci mě muzika odnese pryč od zaslepených cizích tváří na ulici a všechno se dostane na své místo. Brát, co rozdávají, není otázka toho být dostatečně drsný. Já to v téhle oblasti můžu mít na háku kdykoli, ale jen hlupák by tím ztrácel čas. Co byste chtěli dokazovat? Je těžké najít někoho, kdo má cenu vteřiny vašeho času nebo sebemenšího kousku vaší pravdy.
Henry Rollins, Solipsista

Osobně dávám přednost pobytu v zemích, kde se nemluví anglicky. K tomuto závěru jsem došel po několikaměsíčním turné po Evropě. Pak jsem musel jet do Anglie – všichni mluvili anglicky – to bylo poprvé po třinácti týdnech, co jsem slyšel angličtinu. A to byl velký rozdíl: najednou jsem zase rozuměl těm přízemním kecům a tlachům o debilitách.
Henry Rollins, Rozhovory

25. 7. 1991 19:15 Mountain View, Kalifornie: Spousta lidí z různých kapel jsou měkkejši. Jsou to podfukáři – snaží se vypadat dobře před kamerou a nacvičují si svoje malá pódiová vystoupení. Je to fakt ubohý. Nikdo z nich nehraje s chutí krve v ústech. S nikým z těch kapel na tomhle programu nemám nic společného. Pro ně je to showbyznys. Nikdy to není opravdový.
Henry Rollins, Nejsem tu moc často?

Chtěl se seznámit s nějakou dívkou a zamilovat se. Věděl, že to se stává jenom dětem na střední škole a že to už má dávno za sebou. Žil sám, hodně poslouchal starý punk rock, starý soul a hudbu ze sedmdesátých let. Připomínalo mu to místa, ke kterým se přiblížil, ale kam se vlastně nikdy nedostal. V určitém věku se už nemůžete vrátit zpátky, už jste toho moc viděli a ze zkušenosti se stane nepřítel.
Henry Rollins, Blues černýho kafe

Měkké drogy jsou dnes v Americe naprosto legální. Jsou oficiálně zakázané, ale normálně je to legální. Dokážeme vyletět na Měsíc, povraždit tisíce Vietnamců, ale kus zeleného pole zničit nedovedeme? Hovno! Hoďte na to napalm. Pošlete Národní gardu! Vláda má z toho peníze, soukromníci z toho mají peníze, mafie z toho má peníze. Proto jsou drogy legální! Protože lidé si dělají zákony, aby si ochránili vlastní zájmy. Marihuana je nejvýznamnější kalifornskou plodinou. Alkohol je nejen veřejně prodáván, ale i glorifikován! Je to životní styl. Je to vášeň, závislost. Pomalu ubíjí, ničí vnitřní orgány. Nenávidím alkohol. Nenávidím cigarety. Marjánku a drogy také. Mám na ně vlastní názor. Nenávidím to všechno. Ale nebudu ti vyrážet sklenici z ruky. Jo, když lidi mají v sobě marjánku, nefungujou!
Henry Rollins, Rozhovory

Člověk, který si váží sám sebe, je velmi silný, i když fyzicky je slabý, neunese třeba ani kufr. Ten, kdo má sebeúctu, je stejně silný jako stovka zabijáků. A žádný člověk, který si sám sebe skutečně váží, by nelhal, nekradl, nedělal bordel, nikomu by neubližoval. Co by nedělal sobě, nedělal by ani jiným.
Henry Rollins, Rozhovory

Omezená mysl dává průchod beznaději. A beznaděj slabosti a slabost je zlo... Když jim v televizi řeknou, že hovno je dobrý a voní po vanilce (a hollywoodská produkce k tomu nemá daleko), oni ho sežerou... Krédem západní civilizace je vládnout a kontrolovat. Podle mne Západ a jeho rozum je ta choroba!
Henry Rollins, Rozhovory

Když spolu šoustáme, tak potom zmizí do koupelny. Za pár minut se znovu objeví s žínkou a utře mi ptáka. No není to hezký? Firma Hallmark, co vyrábí přání, by na tohle měla jedno speciální vyrobit, s pěkným komentářem „Jsi tak krásná, když mi z mého použitého ptáka otíráš šťávu.“
Henry Rollins, Blues černýho kafe

Když se tak dívám na všechna ta perfektně oblečená děcka z univerzity, co procházejí kolem, jsem rád, že jsem si nevybral tuhle dráhu. Poslouchat ty hovadiny, o kterých mluví, je k neuvěření. Nechápu, jak můžou lidi v jejich věku zajímat takový prázdný kydy.
Henry Rollins, Nejsem tu moc často?

Znám tě...
Myslím, že tě znám
Strávil jsi hodně času plného nenávisti
Nenávisti, která byla tak ryzí jako sluneční záře
Nenávisti, která viděla na kilometry
Nenávisti, která ti v noci nedala spát
Nenávisti, která vyplnila každý okamžik tvého bdění
Nenávisti, která tě dlouho nesla
Ano, myslím, že tě znám
Nemohl jsi přijít na to, co vidí na tom, jak žijí
Domov nebyl domovem
Tvůj pokoj byl domovem
Kout byl domovem
Kdekoli, kde nebyli oni
Byl domov
Znám tě
Jsi citlivý
Nedůvěřuješ lidem
Moc dobře je znáš
Jo, myslím, že tě znám
Hodně času trávíš sněním
V noci ti zpívají ptáci
Déšť a slunce
Měnící se roční období jsou praví přátelé
Samota je těžce vybojovaný spojenec
Věrný a trpělivý
Ano, myslím, že tě znám.