V době tropických veder, kdy se člověk jaksi samovolně vzdává prudších pohybů, je nejlépe zalézt někam do stínu s "tlustou knihou". Už dlouho jsem se chystala na knihu: Dominíco Theodocopulí El Greco, malíř absolutna. A určitě to byla svým způsobem prozřetelnost, že jsem se k ní dostala až letos po návštěvě těch popisovaných míst ve Španělsku.
Musel je také prochodit autor knížky a pečlivě je nasát, neboť jsem s ním znovu pocítila mystiku Escorialu a prošla se spletitým Toledem a původně maurským domem malíře, kterého musíte pozorovat po kapkách, aby se vám z něho hlava pořádně nezatočila. Příběh o svobodě a nesvobodě ducha, o španělské inkvizici, o složité historii států na iberském poloostrově.
Doporučuji všem, kteří se ke knize ještě nedostali, ale také doporučuji nejdříve si tam zajet a trochu pozorovat. Spojený zážitek pak stojí za to.
El Greco dokončil Klanění Ježíšovi kolem roku 1578. Velkolepá malba byla dokončena v polovině protestantské reformace a byla používána jako katolická propaganda.
Simon Vestdijk (nar. 17. října 1898 v Harlingenu)
patřil k nejznámějším nizozemským prozaikům (byl rovněž básník, esejista, překladatel, hudební kritik a lékař ). Dětství prožil v Harlingenu, kde vychodil střední školu (na které učil jeho otec) poté studoval na vyšší škole v Leeuwardenu, aby své vzdělání ukončil na univerzitě v Amsterodamu, kde studoval medicínu. Od roku 1927 až 1932 pracoval jako praktický lékař a jako lodní lékař. Toto období později využil ve svém románovém cyklu (osmidílném) Anton Wachter, který má silné autobiografické rysy a v dalších knihách, protože od roku 1932 se věnoval výhradně literatuře. Po smrti své první ženy (prožili spolu třicet let) se znovu oženil s Mieke van der Hoeven, se kterou měl dvě děti. Zemřel 23. března 1971 ve věku 72 let v Akademické nemocnici v Utrechtu.
Vestdijk, i když u nás není příliš dobře znám, patřil mezi velmi plodné autory (básník Adriaan Roland Holst o něm řekl, že je „muž, který píše rychleji, než Bůh stačí číst“). Napsal ke dvěma stům knih, získal takřka všechny holandské literární ceny. Mimo celé řady románů napsal okolo dvacítky sbírek básní, spoustu povídek, esejů (věnoval se hudební scéně), vyšly i tři soubory jeho korespondence).
Od autora česky vyšlo např.
El Greco, malíř absolutna 1939, 1969
Irské noci, 1948
Puritání a piráti, 1977