Na Karlu Čapkovi je prý všechno špatné aneb Kopáč z MK ČR propaguje zrůdnosti britského bohemisty

Karel Čapek

Stává se nepsaným pravidlem kopat do české národnosti a do symbolů českého národa. Podivné je to ovšem, když to směřuje z ministerstva kultury.

Pan Kopáč, úředník oddělení literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR, vedl rozhovor s Britem Robertem Burtonem Pynsetem, který a letošním bohemistickém semináři ve Zlíně převzal cenu Premia Bohemica, udělovanou za šíření české literatury v zahraničí.
Jeho názory jsou však v příkrém rozporu se šířením dobrého jména české literatury.
Názory výstřední, provokující a svým způsobem velmi hloupé. Šiřitel se deklaroval jako klasický současný postmodernista, jehož úkolem je relativizovat historickou pravdu a uznávané hodnoty vůbec.
Jen tak je možné, že na otázku: "Co je na Čapkovi špatně?" odpovídá:

"Všechno. Je to maloburžoazní autor, kterého si pro jeho žurnalistické hry oblíbili zejména politici. Ale vaši lepší kritici to viděli už za jeho života."

Neomarxistickému profesorovi, který o sobě tvrdí, že není levičák a který musí prudit, aby si ho někdo vůbec všiml a dal mu práci, se humanista Karel Čapek skutečně může jevit jako maloburžoazní autor, a já dodávám: je dobře, že jím byl.
Nebude vás proto šokovat názor, co si o díle Karla Čapka myslí podle něho dnešní mladí akademici:

"Už i někteří vaši mladí akademici se domnívají, že dílo Karla Čapka nestojí za nic. A nemyslí si bůhvíco ani o Kunderovi nebo Škvoreckém – nudí je to. Za komunismu jste byli v nejisté situaci, učitelé na školách byli nervózní a neuvědomovali si, že mají třeba na Čapka zkreslený pohled daný represivním režimem nad nimi. Já měl tu kliku, že jsem nikdy nebyl levičák. A studentům jsem vždycky říkal, že pokud se chtějí věnovat literární historii, musí dělat něco jiného než to, co se dělá u vás – nesmějí opakovat. I za cenu, že si o nich budou Češi myslet, že jsou tupci a že vůbec nerozumějí české duši, jak se to stalo kdysi mně."

Když jsem dočetl Kopáčův rozhovor na Lidovkách položil jsem si otázku. proč někdo šíří takové bludy?
Jistě, aby článek měl čtenost ale za druhé hlavně proto, co již bylo řečeno ohledne postmodernismu v umění, ale také odpověď najdeme zde:

Kopáč: "Podle vás by měl literární vědec, historik, kritik svým psaním především bavit. Co to znamená?"
Pynset: Být intelektuálně zábavný. Anglická, ale i francouzská „zábavnost“ je samozřejmě jiná než ta česká. Nemá nic společného s nějakou upadlostí, nízkostí, lacinou populárností. Jde o to, ukázat aspoň smysl pro humor. Tím držíte pozornost čtenáře. Žádné suchopárné tříhodinové přednášky, na které jste pořád zvyklí.

Zdroj rozhovoru:

capek valka s mloky 600