Světová Rowlingová nedočetla ani Tolkiena, tak vo co go, smál se jí Terry Pratchett

Rowlingová

Timesy v rozhovoru cca před 20 lety s J. K. Rowling už v roce 2005 přiznávají autorce znovuobjevení a přepracování žánru fantasy. Což je ovšem velmi zavádějí informace, neboť sama autorka se nechala slyšet, že není velkým fanouškem fantasy literatury a že například nikdy nedočetla ani Tolkienovu trilogii Pán Prstenů. Koneckonců prý ani netušila, že půjde o fantasy román, když začala Pottera v roce 1990 psát. V rozhovoru pro Times mimo jiné řekla:

"Snažila jsem tento žánr (fantasy) podkopat. Harry sice odchází do magického světa, ale je takový svět vůbec lepší než ten, z něhož dochází? Jen to, že v něm potkává milejší lidi, neznamená, že je takový svět výrazně lepší."

Vtipně kdysi na prohlášení Rowlingové reagoval spisovatel Terry Pratchett, úspěšný autor knih o Zeměploše, který si nemyslí, že fantasy je brakem, jehož autor by se měl označení fantastická literatura vyhýbat.

"Nejsem největší světový expert, ale býval bych si myslel, že kouzelníci a čarodějnice, trollové, jednorožci, skrytý svět, skákající čokoládové žabky, soví pošta, magické potraviny, duchové, košťata a zaklínadla jí mohly něco napovědět."

Tolik Pratchet, kterému vadí, jak se Rowling vymezuje proti žánru fantasy a jak čas od času mění svoje názory.

A tak se nám naskýtá otázka, co vlastně Rowling přinesla do světa fantasy literatury, než jen nepopíratelný úspěch v oblasti marketingu.
Fantasy totiž byla vždy literaturou vynalézavou a vždy souvisela s temnou stránkou reálného světa. A to se o Harry Potterovi říct nedá ani náhodou. Fantasy příběhy se vyskytovaly v celé historii lidstva a o úspěch v literární podobě se nejvíc zasloužil Tolkien, kterého údajně Rowling ani nedočetla. A právě od Tolkienova díla se odvíjejí autoři, kteří si s jeho tématem jen hrají a upravují ho. Je jich víc než dost a jsou velmi často lepší spisovatelé než Rowling. Přesto je jich většina nedoceněna, ale je docela možné, že v budoucnu se znovuobjeví některá jejich díla poté, co marketing Pottermanie vystřílí všechne svůj prach. Svět objeví novou a možná lepší Rowling a historie se bude opakovat.

Nedá se proto říct, že Harry Potter je fenomén v oblasti fantasy. Čím dál víc lidí chápe, že se jedná o obyčejnou průměrnou knihu, která má nadprůměrnou reklamu. Nic víc, bohužel.
Možná i proto vyšel poslední díl ve dvou různých obalech. Jeden bude určený dětem a druhý dospělým. Možná proto, aby se "dospělí" nestyděli za to, že čtou blábol malých dětí.