Češi a jejich samičky aneb Češky a jejich samci podle Ringo Čecha

Ringo Čech

Češi a jejich samičky aneb Češky a jejich samci jsou prvním souborným vydáním dvou knih známého hudebníka, zpěváka, herce, politika, spisovatele a malíře Františka Ringo Čecha o intimním životě Čechů a Češek.

Sběr materiálu trval přes padesát let a výsledek autorova celoživotního úsilí zrcadlí tisíce, ba miliardy hodin prokecaných s  přáteli na toto téma. Vydání nově doprovázejí autorovy malby a komentovaný jmenný rejstřík zahrnuje všechny známé i neznámé osoby vystupující v  popisovaných příbězích a historkách. Sám autor charakterizuje v předmluvě knihu, psanou v dobré víře pomoci méně zkušeným, takto:

Perla, kterou držíš v ruce, je kritickým přepracováním textů, které původně vyšly samostatně. Spojili jsme je v jednu knihu, zbavenou literární vaty a fakt, která byla v době vzniku zajímavá, ale dnes po nich pes neštěkne. Nelekejte se! Čuňárny zůstaly zachovány!

cesi a jejich samicky
 
Obsah souborného díla možno nalézt zde

Ukázka ze souborného díla publikována zásadně bez souhlasu Mistra. :)

Mušketýr po 14 letech aneb předmluva k soubornému vydání

Mám velikou radost, když dochází k novému vydávání mých knih. A obzvláště když s návrhem na reedici přijde renomované nakladatelství, aniž bych u nich pucoval kliky a snažil se vetřít do pozornosti zodpovědného redaktora drobnými službičkami a úsluhami. O  něčem to svědčí! O čem?

1. V Čechách a na Moravě se pořád hodně šuká, a proto se moje knihy líbí, protože já o ničem jiném nepíšu. A proč taky, vždyť ani vás, moji milí čtenáři, nic jiného nezajímá! A protože si to uvědomuje právě nakladatelství Galén, které má o této činnosti díky své hlavní profesní specializaci dobré informace, vědí ve vedení, že jdou do minimálního rizika.

2. Ocelové jádro mých čtenářů se nerozpadlo (přibližně 6000 dle mých nákladů), ba, řekl bych, stále mohutní. To jsou moji věrní! To je moje generace Beatles, kteří si ode mě koupí všechno, i kdybych vydal třeba CD »Mistrovo půlnoční chrápání« nebo knihu bez textu! Tato Ringova legie (6000 členů) budí strach i v politických kruzích, vždyť soudruh Fidel Castro zaútočil na kasárny Moncada s mnohem menším počtem lidí! Ale chci je uklidnit. Povel k útoku na Hrad dám pouze v krajním případě a navíc jen se souhlasem NATO. Proto poptávka inteligentních, výjimečných lidí po mých knihách roste a vyvolává i fyzické konflikty s knihkupci hlupáčky, kteří moje knihy nemají v regálech. Ač nepřítel fyzického násilí, v tomto případě jednání mých věrných schvaluji: „Nemáš Ringa? Tumáš po hubě!“

3. S velkým úspěchem na trhu se setkala i moje poslední kniha Cucurucuců, o níž mi mnozí z vás napsali, že vůbec nevědí, o čem to je. Musím se přiznat, že i mně také smysl knihy uniká, a nevím, co jsem vlastně svým posledním dílem chtěl říci. Chtěl jsem psát o utrpení chudých lidí v Jižní Americe a zřejmě se mi to vymklo! Přesto si vzpomínám, jak jsem se při psaní Cucurucuců (Cucurucuců je mladá, krásná mulatka, mnohonásobně znásilněná) srdečně nasmál a příjemně sexuálně vzrušil. Ostatně nevědět, o čem čtete, není žádná ostuda! Já sám už podesáté začínám číst Odyssea od Jamese Joyce a pořád vím úplný hovno, co chtěl geniální spisovatel říct. Proto se ke Cucurucuců hrdě hlásím. Podařilo se mi navršením nesmyslů, nelogičností, oplzlosti, vyřizováním účtů, neodbornosti a neznalosti historie a zeměpisu popisované země vytvořit umělecké dílo, které předběhlo svoji dobu! Ano! Takhle nějak bude vypadat literatura přicházejícího století. A Ringo jako vždy v čele avantgardy!

Perla, kterou držíš v ruce teď, je kritickým přepracováním knih, které vyšly samostatně, a sice Češi a jejich samičky a Češky a jejich samci. Spojili jsme je v jednu knihu, zbavenou literární vaty a fakt, která byla v době vzniku zajímavá, ale dnes po nich pes neštěkne. Nelekejte se! Čuňárny zůstaly zachovány! Co mě vyděsilo a  naplnilo zoufalstvím a bezmocí, byl můj úvod napsaný před 14 lety ve Španělsku! Jak se v něm dočtete, filozofuji a naříkám v den svých padesátých narozenin, že je mi padesát a nevidím smysl dál žít! Bože, co bych za to dal, aby ta proklínaná padesátka byla zpátky, ale ani Bohovi!

Teď, když píši tyto řádky, je mi šedesát čtyři! Do prdele! Prokletá příroda! Prokletá evoluce! Prokletá vesmírná inteligence! Prokletí Anunakové na Nibiru!
(Všimněte si, že Boha neproklínám, vždyť co kdyby náhodou byl?!?!? Co potom! Neradno si ho rozházet, ale vzhledem k tomu, že všechno ví, musí vědět, jakej mám vztek! A přesto s tím nic neudělá!!!)

Co mě vyděsilo vzápětí, bylo zadání nakladatelství Galén na jmenný rejstřík. Nemohu si odpustit vsuvku: můj počítač - nenáviděný stroj - mi podtrhl červeně slovo Galén (to technokratický hovado to slovo nezná!) a víte, co mi nabídl za alternativy? Galin / Galon / Galán / Galér. No není to hovado?

Tak to byla chvilka humoru a zpět k jmennému rejstříku! Ten se používá, když čtenář některá jména v knize nezná a neví, o  koho jde. Generace Beatles přece ví všechno! Ale dorostli nám noví spoluobčané - diváci českých televizních seriálů, vyholené, bezvlasé bedny, potetovaní blbečkové a propíchanci. (Viděl jsem na fotce diamant v řitním otvoru - fakt, a byla to bělošská prdel!)

Narodil jsem se v první polovině minulého století a rodný list mám německy od Reinharda Heydricha - říšského protektora! No a protože to, co jsem právě napsal, zatím není ve jmenném rejstříku, hned to pro vyholence, potetovance, propíchance a mladé kreativce z USA vysvětlím, aniž bych se znovu zapletl do podrobností (Gabčík, Opálka, Gorazd, Čurda, Říše, protektorát...). Reinhard Heydrich = zlý člověk, nepřítel Čechů, zabit hodnými lidmi - Čechy vojáky - hrdiny z Velké Británie.

Požadavek na jmenný rejstřík mě zprvu pobouřil, ale vzápětí jsem se znovu vrátil do reálného světa tržní ekonomiky. Vždyť jako autor mám zájem, aby mě četli i výše jmenovaní kreténi, a navíc mám zodpovědnost vůči nakladatelství.

Zde bych známé olympijské Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! trochu pozměnil na Není důležité být čten, ale být koupen!

To, že nevědí, kdo byl Pete Kaplan, Miki Volek nebo komunisti, to jim odpustím. Kup si knihu, a nazdar! Jestli si ji přečteš, nebo s ní podložíš skříň, už naši honorářovou účtárnu nezajímá. Mě ano, ale není na světě člověk ten, který by se zalíbil lidem všem!

Co mě potěšilo, je fakt, že nyní sdílím nakladatelství se svým velkým oblíbencem akademikem dr. Koukolíkem. Miluji jeho knihy a chodím na všechny jeho přednášky. Doktor Koukolík je Grygar české medicíny! Ptáte se, jak může člověk jako já obdivovat vynikajícího vědce, slušného, taktního, používajícího jasnou, vybranou, pregnantní a srozumitelnou češtinu? Inu, protiklady se přitahují. Ale jedno máme společné! Jsme oba poslové špatných zpráv! Když jsem ještě jako poslanec jezdil po besedách a mluvil ke svým milým Čechům, ptali se mě mladí lidé po vystoupení: „Co máme dělat, pane Čech? Máme se oběsit?“ Tak i já odcházeje z přednášky doktora Koukolíka rozhlížím se a hledám vhodný trám... Má vůbec cenu v tomto světě psát knížky? Ano! Rozhodně! Stále je tu ta možnost podložit s nimi kymácející se skříň!

František Ringo Čech, císař českého hardrocku, básník lásky a sexu
SLÁVA NA VÝSOSTECH BOHU A NA ZEMI POKOJ LIDEM DOBRÉ VŮLE!
Psáno v městě Praze nad Vltavou, řekou, léta Páně 2007