Čarovné prstýnky Markéty Zinnerové. Jedna z oblíbených knih pro první čtení

Čarovné prstýnky Markéty Zinnerové


Útlá knížka Markéty Zinnerové Čarovné prstýnky je zajímavá svým pohádkovým příběhem, který zaujme děti od 5 let.

Je to klasická pohádka, což poznáte již po přečtení prvních řádků. Hlavní děj se odehrává v dávném prostředí řemeslníků, trhovců a kramářů a zavede vás do chudého, leč malebného kraje Jizerských hor do chalupy hajného a jeho dcery a také nechá nahlédnout do života svobodného mládence, jehož živobytím je výroba krejcarových prstýnků z kočičího zlata. A že je tu krásně! Jen si ten klid představte:

Vítr pořád někam spěchá,
borovice čeří,
perličkami skleněnými
v chalupách čas měří.

V horách modrých přehlubokých
štěstí skromné bydlí,
zaťukáš-li na okýnko,
nabídne ti židli.

Šikovná a pracovitá dívka, která musí (a také umí) bojovat proti silám zla. Tak přesně taková je poloviční víla Zapomněnka, dcera hajného, který se kdysi před lety zakoukal do víly Sedmikrásky a tehdy ty dva potkalo štěstí. Nebo neštěstí? To záleží na vašem uvážení. Sedmikrásku za trest, že hajného neutancovala, vyhnaly víly do lidského světa. Po narození Zapomněnky si však lesní žínky vzaly Sedmikrásku zpět. Její dcera se časem zakouká do šikovného prstýnkáře Kuby a jak to tak bývá, ruku v ruce se spolu vydají do světa prodat plnou mošnu vyrobených prstýnků. Je to cesta dlouhá a rozhodně ne jednoduchá. Společně musí samozřejmě překonat mnohé nástrahy - zachránit kamaráda Martina a jeho kuchtičku Haničku nebo obelstít zlého zámeckého pána Hromouse, kterému se zachtělo křehké vílí krásy…

lyskova carovne prstynky zinnerova
Ilustrace Jolana Lysková

Pravého měl v zámku kdeco. Zlato, míšeňský porcelán, koberce z Východu, papoušky ze zámoří i čínské hedvábí. Ale vílu? Ani nevěděl, že by někdo něco tak vzácného jako je opravdová víla, měl ve svém držení! Hromous neklidně vstal. V hlavě mu začalo vrtat něco docela jiného než svatba hloupého lokaje… Kde by vílu a prstýnkáře napadlo, že jsou i takoví, kteří chtějí, aby štěstí jiných patřilo jim. Kdyby rostlo na lukách, všechno by otrhali, kdyby svítilo jako světýlko, zcizili by je pro svůj dům…

Přesně tak to v životě někdy bývá, a to nejen v pohádkách. Jestli zámecký pán nakonec zažije štěstí z úspěchu svého potměšilého plánu, to si už musíte přečíst sami. Ale to si piště, že právě ty Kubovy obyčejné a laciné prstýnky z kočičího zlata a se vsazenými barevnými kamínky hrají v celém příběhu tu nejkouzelnější roli. Jsou totiž čarovné! A to nejen proto, že jsou darované z lásky. Pohádkové kouzlo, které na ně dýchne právě Zapomněnka, totiž zachrání nejednu smutnou dušičku nebo člověka v nouzi.

carovne_prstynky450.jpg

Knihu také ilustroval Pavel Sivko.
Byl žákem Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře a jeho výtvarná díla známe i z jiných publikací, nejen dětských, ale i pro dospělé. Obrázky jsou něžné, jemné, přesto v nich lze vystopovat někdy stopy melancholie a záhadného dosud nevyřčeného tajemství. Pro knížku s příběhem z hor a nádechem starých pohádkových časů, to jsou ilustrace jako dělané.

Čarovné prstýnky | Markéta Zinnerová | ilustrace Pavel Sivko | 4. upravené vydáni, Albatros (1. vyd., 1980, Albatros s ilsutracemi Jolanty Lyskové)

Ukázka z knihy:

Tam na severu Čech, kde tečou řeky Jizera a Nisa, stojí Jizerské hory. Jsou krásné, ale chleba nikdy mnoho nedaly. Pšenici se tu nedaří a z krásy chleba ještě nikdo nenapekl. A tak tu odpradávna po chalupách brousili a navlékali korálky. Sklíčka se prodala a za ně se koupilo živobytí. Někde dělali i krejcarové prstýnky.
A právě prstýnky nedaly Zapomněnce spát.

"Kdybych měla prstýnek," vzdychá kudy chodí. "Nejradši s kamínkem modrým jako nebe nebo borůvka."
Podívala se totiž do maminčiny krabičky a jeden v ní uviděla. Úplně jí učaroval.
"Nebo jako mák," maluje si, když zadělává tátovi na makové buchty. "Prstýnek s modrým kamínkem by byl úplně nejkrásnější."
"Holka pošetilá," vyjel na ni Rokyta. "Od rána se třesu na buchty a ty rozjímáš bůhví o čem. Dočkám se vůbec?"
Teprve teď si všimla, že vařečka se v těstě ani nehne. Honem klopí oči a tuží se, aby tátu nepopadla zlost

Filmová verze pohádky Čarovné prstýnky (1978)