Mikulášovy patálie jsou nejen humorné knihy, ale i praštěný film

Mikulášovy patálie jsou nejen humorné knihy, ale i praštěný film

Když bylo natáčení filmového zpracování příběhu nejslavnějšího francouzského školáka Malého Mikuláše  bylo dokončeno, málokdo věřil, že bude stejně dobré jako ta praštěná kniha. Mistrovské dílo Jean-Jacques Sempého (kresby) a René Goscinnyho (text) si dodnes s nezměněným úspěchem získává dětské a dospělé čtenáře po celém světě.
Fanoušci Malého Mikuláše se naposledy mohli radovat v roce 2005, kdy vyšly do té doby nevydané příběhy Les histoires inédites du Petit Nicolas (česky vydalo nakladatelství Albatros – Nové Mikulášovy patálie).

Je to skoro k nevíře, ale tak dlouho nebyl natočen film podle příběhů slavného školáka, kterého zná bez přehánění každý Francouz (malý i dospělý). Dcera René Goscinnyho Anne Goscinny vysvětluje proč:

„S Jean-Jacque Sempém, který mi maximálně důvěřuje, jsme čekali dlouho, než vůbec začneme přemýšlet o filmové adaptaci Malého Mikuláše. Oslovilo nás mnoho producentů s návrhy scénářů. Ale ani jeden z nich nepřišel s tak skvělým nápadem, aby udělal celovečerní film – vždyť dílo Sempého a Goscinnyho sestává z řady samostatných příběhů. Život to nakonec zařídil tak, že mě navštívili dva mladí producenti a ti mi představili Laurenta Tirarda. Zrovna předtím jsem viděla jeho film Lži a proradnosti (Mensonges et trahisons ) a byla jsem z něj nadšená. Tirard mi předložil originální nápad a já jsem tomu řekla „Budiž!“

Laurent Tirard byl také velmi rád, že mohl poznat dceru René Goscinnyho:

„Dobrodružství malého Mikuláše jsou částí mého dětství,“ vysvětluje. „Natolik mytický, natolik osobní výtvor. Je to svět, v němž je všechno v pořádku. Ideální dětský vesmír, se školami, prázdninami, placy na hraní. Bez loučení, bez nezaměstnanosti. Nechtěl jsem dělat skečový film. A zatímco jsem mluvil s Anne, najednou jsem si představil jeden možný rámec, který by mohl odpovědět na základní otázku díla Goscinnyho: jak nám může pomoct smích, abychom našli své místo ve společnosti? Co se týče filmové adaptace, hned jsem myslel na filmy Jacquese Tatiho, Blakea Edwardse navozující atmosféru ze šedesátých let a především na americký seriál Bewitched.

Malého Mikuláše ztvárňuje desetiletý Maxime Godart: kreslená postava a ztvárňující ji dětský herec jsou si podle některých názorů podobni jako vejce vejci. Mikulášovu maminku hraje Valérie Lemercier a jeho otce známý herec Kad Merad – ten si naposledy zahrál jednu z hlavních rolí v jedné z nejúspěšnějších francouzských komedií Bienvenue chez les Ch'tis, kterou navštívilo víc než dvacet milionů diváků.

Zdroj: www.litera.hu