Rybáři a hastrmani, poťouchlé příběhy vodnické rodiny

Kratochvil Vydrova Rybáři a hastrmani

Zábavná knížka velehumorných příběhů docela obyčejné hastrmanské rodiny Zeleňákových. Dočtete se o tom, jak se vodnický kluk Dušan zamiloval do hastrmanské holky Pěnky nebo jak se známá firma vodník Oskar Šplíchal chtěl vyhýbat poctivé práci a sumce Matěje vydával za žraloka.

Setkáte se s legendárním kapitánem parníku Vyšehrad Herkulem Veselým a porybným Zdrhalem, který nutí i vodníky chytat ryby pod vodou na udici, ale i s příbuznými z Chodska, kteří si říkají Vodové, s namyšlenými vodníky z velkých přehrad a vlnodrapů i s bazénovými hastrmany. Každému je jasné, že vodnická rodina nepotřebuje pračku, ale může mít v obýváku (po hastrmansku v omýváku) akvárium nebo na zahrádce bazén?
Ještě si myslíte, že víte o hastrmanech všechno? Tak nečekejte až k vám připlavou zbloudilí vodníci a začtěte se do opravdu bláznivých historek tak, jak je umí napsat jen Miloš Kratochvíl.

Miloš Kratochvíl | Rybáři a Hastrmani | Ilustrovala Markéta Vydrová | Vydal Triton, 2012

rybari hastrmani vydrova
Ilustrace Markéta Vydrová

Ukázka z knihy: Ryboděs

Ospalé ticho nad řekou náhle rozpáral řezavý hlas parní píšťaly. Rybáři se s povzdechem otočili po proudu. Pan Hamza začal tiše počítat do deseti. Přesně za deset vteřin po signálu píšťaly vyplula ze zátočiny u Chlumčanského lomu majestátní bílá loď.
"Ryboděs," řekl pan lékárník Šusta a každý z rybářů si přidal na adresu parníku a jeho kapitána nějakou hanlivost. "To je prosím postrach ryb, rybářů, vodního ptactva a slušných mravů, jakýsi Herkules Veselý," dodal pan lékárník na vysvětlenou panu Mejlovi.

Parník se přiblížil, takže už všichni poznávali na kapitánském můstku mohutnou postavu. Podle záblesků vytušili, že je sleduje dalekohledem a chystá se s nimi do slovní bitvy.
"Tak berou, berou, vy žabí švagři?!" hulákal ten urostlý chlapík. "Berou, ale roha před tím vaším vodním kombajnem!" křikl pan Benda. "Když už ten váš mlejn tak rachotí, zavřete klapačku aspoň vy!" přidal se pekař Hamza.
"Buďte rádi, že vám tu jezdím, vy tichý blázni! Vždyť byste tu jinak mohli zaspat život!" burácel kapitán Herkules. "Ryby jsou na rozdíl od vás normální, společenský tvorové! Ryby lodě milujou! Přál bych vám to vidět, když jedu taneční parník! Všechny tresky, žraloci a candáti se mi třou o boky lodě, až je v podpalubí vedro jako v Africe! Táhnou za hudbou! Chtějí se bavit! Ryby nejsou jako vy, vy němý vydry!"
"Přiložte pod kotel a jeďte si hulákat do Hamburku!" křikl pan Benda a křikl to schválně, protože už věděl, co bude následovat.
Ani tentokrát ho Herkules Veselý nezklamal.