Petr Sís. Strom života o světě Charlese Darwina pro děti

Petr Sís. Strom života


Petr Sís, ve světě uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Jak sám říká, v jeho knihách jsou tím hlavním obrázky, text píše tak trochu z nutnosti.

O knize Strom života můžeme říct, že zajímavější knihu pro děti jen tak neuvidíte.
Zajímavý je však také autor, který je po Trnkovi a Pacovské třetím držitelem prestižní světové ceny Andersena.

Ilustrovaná kniha Strom života je neobvyklým pohledem Petra Síse do myšlení Charlese Darwina, člověka, který svými vědeckými úvahami o vzniku života přesvědčivým způsobem překročil zakázané křesťanské téma o vzniku tzv. života plánem (Bohem, inteligentním designem)
Darwina nejdříve vidíme jako školáka, který miloval přírodu, ale nedokázal vyhovět otcovým představám o jeho budoucím povolání; pak Darwina jako mladého studenta medicíny, jenž se stále protiví otcovu úsilí naplánovat mu budoucnost. A poté přijde cesta kolem světa, která z Charlese Darwina udělá přírodovědce. Z této pětileté plavby se vrátil do Anglie se zkušenostmi a materiály, jež se staly základem jeho celoživotní práce a odkazu.

Peter Sís dokázal z množství údajů ze života a díla tohoto vědce sestavit obraz, který se vymyká běžnému pohledu konzumní společnosti na tento svět.
Kniha je sice doplněna textem, ale ten není tak důležitý. V Sísových ilustracích je totiž možné hledat souvislosti i nacházet svůj pohled na tento svět i bez něho. Pokud ovšem budete přemýšlet.
O tom je kniha především. A při tom všem složitém, co jsem právě napsal, je to kniha pro děti, kniha která nepostrádá humor a přirozenou dětskou touhu objevovat.

Kniha je věnována také rodičům, kteří nechtějí mít ze svých dětí jen tupé přihlížeče televizních obrazovek a kázaní kněží a které v životě nebudou jen papouškovat to, co si myslí většina. O úspěchu knihy nejen u čtenářů, svědčí také 12 významných ocenění, které byly za ni Petru Sísovi uděleny.

Petr Sís / Strom života / Vydal Labyrint-Raketa, 2004, přeložil Viktor Janiš

sis strom zivota 1a

„Jsem fascinován lidmi, kteří jsou jasnovidní… Věřím že je důležité sledovat příběh naší civilizace a vyhledávat ty jedince, kteří byli výjimeční a bez kterých bychom nebyli tam, kde jsme.“ (Petr Sís)


sis strom zivota 1b

Darwin byl především svobodomyslný vědec. Jeho názory na původ života, přírodní výběr či přežití nejschopnějších zpochybnily tehdejší hluboce zakořeněné názory a ještě dnes výrazně ovlivňují moderní myšlení a vědu. Ovšem se samotným konceptem evoluce nepřišel Darwin – o vývoji v přírodě psal již jeho dědeček. Nikdo ale nebyl s to ukázat, jak proces evoluce funguje v praxi. To byl Charlesův největší přínos.

sis strom zivota 1c