Pilot a Malý princ Petra Síse a Pravidla léta Shaun Tana. Dva vynikající bilderbuchy

sis tan
Pokud se podíváte zejména na poslední knížky nakladatelství Labyrint a jeho edici Raketa a patříte-li už mezi ty, co něco pamatují, tak vám jistě publikace evokují slavnou mezinárodní řadu nakladatelství Albatros např. bilderbuch Saroyana Já a ty, kterou tak překrásně ilustroval nedávný oslavenec Vratislav Hlavatý.


Ale vraťme se k posledním rovněž nádherným knihám z Rakety a to: Petr Sís: Pilot a Malý princ, Život Antoina de Saint-Exupéryho a Shaun Tan: Pravidla léta.
U obou knížek lze říci jen - bravo nakladateli! Petr Sís zraje a svou novou knihou, která je určena spíš starším dětem a dospělým jen dokazuje, jak tříbí svůj způsob vyjadřování ilustračními prostředky s poctivostí k reáliím a přitom přesahem ve své fantazii. Shan Tan, přestože přiznává, že zdrojem inspirace je i jeho starší kolega Sís, je jiný, ale jeho bilderbuch o přátelství dává možnost přes kratičký návodný text k dalšímu rozvíjení a povídání, jeho ilustrace k tomu přímo vybízejí.

Vybrali jsme ukázky ilustrace, kde jsou si autoři nejblíže, doporučujeme knížky čtenářům i sběratelům artefaktů velmi rádi. Nakladatel sám vydal k titulům oficiální anotace:

sis maly princ 1

Petr Sís: Pilot a Malý princ, Život Antoina de Saint-Exupéryho
Kniha o osamělosti, hledání krásy a smyslu života.
Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho (1900–1944). Mimořádně zpracovaný obrazový životopis sleduje rodinné zázemí, dětské sny, práci pro leteckou poštu i osudový poslední let nad Středozemním mořem. Je to portrét muže, jenž s oblibou četl i psal přímo v kokpitu letadla, odvážně překonával hranice dosud možného a zároveň zůstal velkým snílkem. Po celý život si v sobě uchoval zvědavé a hravé dítě – svého Malého prince.

sis maly pric illustration

Shaun Tan: Pravidla léta
„Nikdy neporušuj pravidla. Zvlášť když jim nerozumíš.“
Nejnovější kniha Shauna Tana PRAVIDLA LÉTA (Rules of Summer, 2013) vypráví zdánlivě prostý příběh dvojice chlapců a zachycuje „pravidla“, kterými se řídí každý vztah mezi blízkými přáteli nebo sourozenci. Na první pohled se jedná o pravidla, jež se mohou jevit jako podivná nebo dokonce nahodilá a pro kohokoliv zvenčí obtížně pochopitelná. Vydáváme se na cestu do snové, zvláštním způsobem důvěrně známé krajiny, a jak se hlouběji noříme do příběhu, tím zprvu poetické obrazy začínají být čím dál temnější, tajemnější a znepokojivější – až nakonec směřují k očistnému závěru, který stvrdí hloubku skutečného přátelství.

tan pravidla leta

A kdo je vlastně SHAUN TAN (1974)
Australský spisovatel, výtvarník a filmař. Rodák z Perthu, držitel Oscara za krátký animovaný film a Ceny Astrid Lindgrenové za výjimečné počiny na poli literatury pro děti, mezi svými inspiračními vzory uvádí také Petra Síse. Absolvent univerzitních studií výtvarného umění a anglické literatury začínal jako ilustrátor hororových a sci-fi povídek. Později ho proslavily vlastní ilustrované knihy, v nichž spojuje společenská, politická i historická témata se surrealistickým, snovým viděním světa. Mezinárodní úspěch, čtenáře všech věkových kategorií a řadu prestižních cen mu přineslo komiksové album beze slov The Arrival (2006), které česky pod názvem NOVÝ SVĚT vyšlo v nakladatelství Labyrint v roce 2012.

tan pravidla leta kralik