jefremov
Ivan Jefremov 1969

Můžeme vidět, že od dávných dob jsou morálka a čest podstatně významnější než šípy, tanky a bombardéry.
Všechny pády impérií, států a ostatních politických organizací probíhají prostřednictvím ztráty morálky.
Toto je jedinou příčinou katastrof v průběhu celé historie.

vzdelavani
O vzdělávání

Většina, naprostá většina potíží nepochází z toho,
že by bylo těžké se něco naučit, nýbrž z toho,
že "učitel" prohlásí, že je to těžké.

krupicka
Prof. Jiří Krupička

Rozum je nejdůležitější životní nástroj člověka.
Komunismus ho zneužil, liberálové ho podceňují
a tzv. demokracie si s ním velmi často neví rady.
Nic lepšího než rozum ale nemáme a mít nebudeme.

gellner
František Gellner / Perspektiva

Má milá rozmilá, neplakej!
život už není jinakej.
Dnes buďme ještě veseli
na naší bílé posteli!
Zejtra, co zejtra? Kdožpak ví.
Zejtra si lehneme do rakví.

previous arrow
next arrow

Jak vynikající ilustrátor Cyril Bouda muzicíroval s panem Kemrem a prof. Žilkou na Petříně

Cyril Bouda Petřín


Cyril Bouda (1901 – 1984) měl se ze svého domku na Petříně jedinečný pohled na Hradčany i na záplavu červených střech Malé strany. Pravda, bylo to dávno, v době kdy Praha ještě nebyla okupovaná turismem.

A v tomo poklidném čase přicházeli na jeho kouzelnou zahradu muzicírovat herec Josef Kemr a profesor Žilka, známý propagátor hry na flétnu.
A přitom málokdo ví, že Cyril Bouda vůbec neznal noty. Ty si pro jistotu značil barevnými tečkami. Například nota C byla modrá. A hrávat na flétnu začal, jak sám řekl: "když jsem byl mlád 48 let.." A když se ho ptali, jestli v něm hudba probouzí fantazii pro malování, usmál se: "to já nevím, já totiž hudbu nevidím, já ji poslouchám."

bouda cyril petrin
Cyril Bouda měl vytříbený a přitom neokázalý vkus i výtvarný cit.
Jeho dům měl červenou omítku a bílé límce ostění kolem oken, zahrada byla plná keramických nádob s květinami, kolem dokola modravé koberce levandulí, kašna s bronzovou nymfou... takové zátiší s menšími obměnami fascinuje návštěvníky dodnes. Dominantou zahrady bylo trochu kýčovité sádrové sousoší nymfy s malým amorkem, které je prý replikou sochy z dílny francouzského sochaře Adriena de Vriese. Toto sousoší bylo naturálním honorářem za dílo, které si v dobách socialismu kdosi u Cyrila Boudy objednal, ale neměl pak hotovost. A tak Cyril Bouda přijal sochu za svou.

bouda cyril portret 1932 1954
Cyril Bouda v roce 1932 a 1954

A uvnitř jeho krásného barokního domku to vonělo barvami, hromadami štětců a hlavně nápady, protože ty měl jak po tátovi, profesoru kreslení, tak po mámě, která byla z uměleckého rodu Suchardů a také po dědovi - sochaři. Navíc kmotrem byl Cyrilu Boudovi rodinný přítel, malíř Mikoláš Aleš. Na AVU pak studoval pod vedením prof. Maxe Švabinského. Takže čím jiným mohl Cyril Bouda být?

bouda cyril atelier
Z knihy Josefa Klempery: Cyril Bouda – Malá mořská víla

Nakonec se z něho stal vynikající český ilustrátor s osobitým rukopisem.
Knížek, které svými obrázky doprovodil, bylo skoro sedm stovek. Určitě znáte jeho Erbenovou Kytici, Andersenovy pohádky, Gulliverovy cesty Jonathana Swifta nebo Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy, Cibulovy Nové pražské pověsti, Nerudovy Malostranské povídky, Celliniho Vlastní životopis, Máchův Máj. Samé ilustrační skvosty. O svých obrázcích jednou řekl:
"Nemám rád mluvení, mluvím nerad. Ať se lidi koukají na moje obrázky, není o nich potřeba nic povídat. Jestli nic nevykoukají, tak jsou špatné."
Dnes se málo ví, že nerad dával rozhovory. Ale přes jeho odpor k novinářům se nakonec přece jenom něco zachovalo. Jako tato věta.

Cyril Bouda se věnoval i jiným výtvarným technikám: malířským plátnům a akvarelům.
Známé jsou jeho cykly Jičínsko, Český ráj, Dalmácie. Věnoval se také grafikám, vitrážím, známkové tvorbě a na konci života taky gobelínům, z nichž jeden můžete i dnes vidět v kavárně hotelu Internacionál v Praze Dejvicích, kde jsou jeho milované pražské motivy. A pokud bychom došli až do nedaleké katedrály sv.Víta, tři okna v chrámu jsou jeho práce.

bouda ve stinu lipy
Ilustrace ve velmi populární knize Ve stínu lípy od neméně populární českého spisovatele Svatopluka Čecha, na kterého se dnes bohužel pomalu zapomíná.

O jeho píli svědčí jeho obrobské dílo, které po sobě zanechal.
Do roku 1974 namaloval 344 olejů a temper, realizoval víc jak 1000 grafických listů, ilustroval a upravil 675 knih, nakreslil 15 plakátů, navrhl 1 bankovku, podle jeho návrhů bylo provedeno 49 vitráží a jedna mozaika, utkáno 9 gobelínů, natočen byl jeden kreslený film, vydáno 52 poštovních známek.

Bouda byl aktivní ve Svazu československých výtvarných umělců a od roku 1926 byl členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Od roku 1932 vyučoval figurální kresbu na ČVUT a v letech 1945 až 1972 byl profesorem pražské pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, obor výtvarná výchova.

Dobrá kniha o Cyrilu Boudovi...

Cyril Bouda, malířova malá mořská víla, Klempera, Josef, Vydal: Toužimský & Moravec, 2008
Vyprávění o Cyrilu Boudovi je povídání o velkém českém umělci i o vnitřně krásném člověku, jemuž příroda i rod daly nadání tvořit barvou, perem, tuší i rydlem neopakovatelné obrazy, grafiku a knižní ilustrace. Doplněno křídovou přílohou.


bouda kral je nahy
Ilustrace k pohádce Andersena, Císařové nové šaty

bouda o divych zenach