Adolf Born. Jeden z nejoblíbenějších českých ilustrátorů ozdobil přes 400 knih

Český malíř, grafik, ilustrátor, narozený v Českých Velenicích (12.6. 1930 - 22.5. 2016)), vystudoval karikaturu a ilustraci pod vedením profesora Antonína Pelce na Akademii výtvarných umění. Adolf Born je dnes známý hlavně díky své grafice suchou jehlou, litografiemi, krásnými obrazy, ale začínal jako karikaturista.

robinson crusoe born
Adolf Born: Robinson Crusoe

Od začátku sedmdesátých let se dostal i ke spolupráci s Milošem Macourkem a Jaroslavem Doubravou a tím začaly vznikat jeho nejznámější ilustrace, kupříkladu pro knihy Miloše Macourka „Mach a Šebestová“ a „Žofka“, dále třeba Čapkovu „Válku s mloky“, nebo Erbenovu „Kytici“. V poslední době ilustroval Bajky La Fontaina, Tři Mušketýry od Alexandra Dumase a Kiplingovu Knihu džunglí.
Během své kariéry dosud ilustroval okolo 400 knižních titulů a k mnoha dalším navrhoval obaly.

balik400_1.jpg
Adolf Born: Gerald Durell, Mluvící balík

Ve výčtu jeho děl nesmíme zapomenout i na tvorbu animovaných filmů, například o již zmíněném Machovi a Šebestové nebo loutkový film Robinson Crusoe.

born chytrolini z hloupetina zacek
Za zmínku stojí také jeho scénické návrhy, především k opeře „Čert a Káča“ od Antonína Dvořáka, inscenované v Národním divadle, nebo ke hře „Ze života hmyzu“ Karla Čapka ve Velkém divadle ve Freiburgu im Breisgau. Cena Thalie je nemyslitelná bez jeho plakátu.

born karkulka
Adolf Born: O červené Karkulce

Za své dílo obdržel mnoho domácích i zahraničních ocenění, například Nejkrásnější kniha roku, nebo Higly Commended H. Ch. Andersena za přínos v ilustraci dětské knihy.

born nezvani hoste k posledni veceri
Jeho poslední obraz, který domaloval večer před svým odchodem do nebytí, nazval Nezvaní hosté k poslední večeři. Jakoby tušil, jakoby věděl, co všechno se bude dít.