Proč Cyril Bouda, vynikající český ilustrátor, nerad dával rozhovory

Cyril Bouda

Už jsou to desítky let, co odešel ilustrátor všestranný, pracovitý a stále velmi oblíbený. Připomeňme si alespoň jeho ilustrace, kterými doprovázel různé báje, pověsti a legendy např. Langer František: Pražské legendy nebo Cibula Václav: Pražské pověsti a méně známé - Radovan Krátký: Jihočeské pověsti, které se vyprávěly nebo ještě vypravují o starodávných událostech a lidech, jakož i neblahých umrlcích a bílých paních, o hastrmanech a světýlkách i čertech, skřítcích, ohnivých přízracích a jiných divuplnostech, a to v těch končinách, jež se na jihu Čech rozkládají na východ i na západ od řeky Vltavy, spějící od poledního cípu země k jejímu srdci.

O svých ilustracích  Cyril Bouda (1901-1984) jednou řekl:

"Nemám rád mluvení, mluvím nerad. Ať se lidi koukají na moje obrázky, není o nich potřeba nic povídat. Jestli nic nevykoukají, tak jsou špatné."

Dnes už se málo ví, že nerad dával rozhovory. Ale přes jeho odpor k novinářům se nakonec přece jenom něco zachovalo. Jako tato, naprosto přesná věta.

bouda o divych zenach

bouda guliverovy cesty 3

bouda macha maj

bouda guliverovy cesty
Ilustrace Cyrila Boudy. Jonathan Swift: Gulliverovy cesty

povidky z jedne druhe kapsy capek

bouda kral je nahy
Ilustrace k legendární pohádce Andersena: Císařovy nové šaty

bouda ve stinu lipy

Ve stínu lípy - kamenorytina s pětibarevnou litografií (1940), rozměr: 240 x 310 mm publikováno v knize Svatopluk Čech, Ve stínu lípy