Spolek přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek se dočkal i filmového zpracování

Spolek přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek

Román je vynikající prvotinou sedmdesátileté autorky Mary Ann Shafferové, která sama v 70. letech 20. století na ostrově Guernsey nečekaně na několik dní uvázla kvůli mlze. Její jedinečný román je výbornou ukázkou anglického humoru, okořeněného trochou romantiky, a současně skvělou sondou do dobových vztahů a detailů. Dýchá z něj autenticita a osobní vztah k tématu.

O čem je kniha
Je o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek a dovíte se vše, co jste chtěli vědět o německé okupaci Normanských ostrovů (pokud jste vůbec věděli, že nějaká byla).
Juliet Ashtonová je mladá, pohledná, vtipná a úspěšná spisovatelka. Píše se rok 1946, její kniha humoristických válečných esejů se výborně prodává, ale co dál? Shoda okolností ji přivede do dopisového kontaktu s členy Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, působícího na ostrově Guernsey. A tam všechno začíná.

Podivný název pro ještě roztodivnější společenství lidí, kteří jsou ochotni jí vyprávět své válečné osudy.
Juliet má náhle před sebou nové téma, které ji přitahuje víc a víc, a tak stejnou měrou, jakou se rozvíjejí příběhy jednotlivých lidí, se otevírá i celistvý válečný příběh Němci okupovaného britského ostrova.

Ve Velké Británii zaznamenal román obrovský úspěch,
o to smutnější pak je, že se ho jeho autorka již nedožila – zemřela počátkem roku 2008, krátce po té, co byl román přijat k vydání, a tak se posledních úprav musela ujmout její neteř Annie Barrowsová, uváděná jako spoluautorka.
Úspěch románu je o to úžasnější, že se jedná o román v dopisech – literární formu, která se už nenosí.

Spolek přátel krásné literatury však ukazuje, že tato forma v dobrých rukou může být neobyčejně živá a vtipná, dovede rozehrát patřičné emoce a především dokáže vyprávět velký příběh.

Mary Ann Shafferová + Annie Barrowsová:
Spolek přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek

Vydal Knižní Klub - Euromedie, 2009

FILM: The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society / USA, 2018
Režie: Mike Newell
Předloha: Annie Barrows (kniha), Mary Ann Shaffer (kniha)
Scénář: Don Roos, Thomas Bezucha
Kamera: Zac Nicholson
Hrají: Lily James, Michiel Huisman, Jessica Brown Findlay, Matthew Goode, Glen Powell, Katherine Parkinson, Penelope Wilton, Tom Courtenay, Marek Oravec, Kevin Hudson, Scott Plumridge, Kit Connor