Adolf Hoffmeister ilustruje světovou Poezii Comte de Lautréamonta

Adolf Hoffmeister ilustruje světovou Poezii Comte de Lautréamonta


Když Isidore Ducasse zemřel zcela opuštěn 24. listopadu 1870 za německého obléhání Paříže, dochovalo se kromě Zpěvů jen šest dopisů a soubor esejů s názvem Poezie.

Adolf Hoffmeister (1902-1973)

byl básník, prozaik, překladatel a editor. Redigoval jeden z hlavních českých deníků Lidové noviny (1928-1930) a hlavní literární noviny, Literární noviny (1930-1932). Byl nadaným umělcem a karikaturistou. Hoffmeister založil antifašistický časopis Simplicus, později Simpl, který ukončil svou činnost v roce 1935. Napsal libreto pro dětskou operu Brundibar (1938), s hudbou českého skladatele Hanse Krásy. Opera byla později provedena pětapadesáti dětmi v terezínském koncentračním táboře, kde byl Krása internován.

V roce 1939 Hoffmeister emigroval do Francie, pak do Maroka. Tam byl zatčen, ale z internačního tábora utekl a připlul do New Yorku přes Lisabon a Havanu (1941). V roce 1945 se vrátil do Československa pracoval pro UNESCO. Po komunistickém převratu v únoru 1948, Hoffmeister byl jmenován francouzským velvyslanecem, ale krátce nato byl odvolán. Potom pracoval jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Po sovětské okupaci Československa, Hoffmeister emigroval v roce 1969 do Francie, ale o rok později se vrací. Pro tehdější režim se stává osobou nežádoucí a hlídanou. Po třech letech umírá v Orlických horách.

hoffmeister lautreamont poesie 1

Comte de Lautréamont pr. jménem Isidore Ducasse (1848 – 1870)
Když Isidore Ducasse zemřel zcela opuštěn 24. listopadu 1870 za německého obléhání Paříže, dochovalo se kromě Zpěvů jen šest dopisů a soubor esejů s názvem Poezie.
Zpěvy Maldororovy vydal Lautréamont vlastním nákladem roku 1869 v Bruselu, na knižní trh se však nedostaly - nakladatel se obával nesnází.  Dostatečný důkaz o výjimečnosti jeho díla.

Kniha vychází podruhé v roce 1890, ale teprve vydání 1918 přináší zlom. Dílo se stává velmi populárním mezi francouzskými surrealisty, kteří Lautréamonta považují za svého předchůdce. Každopádně obsah není určen pro každého, jedná se o čtenářsky náročné spojení šokujících obrazů, černého humoru, poetických skoků, žonglování se slovy i s jejich významy. Přesto je obecně známý jeho výrok: Krása je jako náhodné setkání šicího stroje a deštníku na pitevním stole.

hoffmeister lautreamont poesie 2

Knihy
Nejnovější kompletně zpracované dílo vychází zásluhou  Alexise Lykiarda pod názvem "Maldoror and the Complete Works of the Comte de Lautréamont." K dostání na Amazonu.

V Česku a Slovensku
Comte de Lautréamont – Poesie (Bratislava, 1967) s ilustracemi Adolfa Hoffmeistera.
Zpěvy Maldororovy, Poezie, Dopisy (2014) v překladu Jana Táborského.

hoffmeister lautreamont poesie 3

hoffmeister lautreamont poesie 4

hoffmeister lautreamont poesie 5

hoffmeister lautreamont poesie 6