2. ročník Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku 2017

Krameriova cena nese jméno spisovatele, nakladatele a zakladatele novodobé české žurnalistiky Václava Matěje Krameria, který svými vlasteneckými novinami přispěl k osvětě prostého lidu, národní emancipaci a uhájení českého jazyka. Smysl ceny je podle Petra žantovského především přemostění mezi mainstreamovou a tzv. alternativní žurnalistikou.
"Propast mezi nimi se vytvořila jednostranně z mainstreamové strany, z druhé strany o ničem takovém nevím. Cenu jsme vymysleli jako způsob, jak dát dohromady platformu obou "táborů". Nyní tu vedle lidí ze zavedených médií máme tisíce "novinářů", kteří popisují realitu, komentují ji, ale nejsou to novináři v tradičním slova smyslu,“ říká Petr Žantovský.

Asociace nezávislých médií představila novou, ale prestižní novinářskou cenu v České republice. Krameriovou cenu 2017 převzalo 7 opravdu významných novinářů, spisovatelů, redaktorů, básníků a publicistů:

Krameriovou cenu 2017 převzali tito významní novináři, redaktoři a publicisté:

ZDENĚK ZBOŘIL – cena za celoživotní přínos
STANISLAV MOTL – cena za publicistiku

VLASTIMIL VONDRUŠKA  – historik, spisovatel
OTAKÁRO MARIA SCHMIDT a KRISTINA STUDNIČKOVÁ - režisérská dvojice
LADISLAV VĚTVIČKA -  čtyřnásobný zlatý bloger
JIŘÍ SKUPIEN - fotograf a kameraman
JAROMÍR NOHAVICA - český písničkář

O cenách rozhodovala porota ve složení:
René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu
Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes
Radomír Pekárek, šéfredaktor První zprávy.cz
Vladimír Skalský, ředitel Slovenského domu
Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií

V rámci večera byly pokřtěny také dvě knihy:
Jan Schneider - Slova nepadají do prázdna - kmotrem je Jaroslav Bašta
Petr Žantovský - Otevřené dopisy - kmotrem je Jaromír Nohavica

Držitelé Krameriovy ceny za rok 2017:

Zdeněk Zbořil
Politolog, publicista, ale také indonesista, působil mnoho let na různých vysokých školách v ČR i v zahraničí (např. v Soulu). Jako jeden z prvních u nás koncem 60.let zaváděl politologii jako do té doby nežádoucí vědní obor. V současnosti můžeme pravidelně číst jeho názory na zpravodajských a názorových webových portálech, ale také se, navzdory věku, zúčastňuje velmi často odborných konferencí a veřejných aktivit. Je jednou z mála autorit v oblasti posuzování současné politiky v celé její šíři a souvislostech.

Stanislav Motl
Dlouholetý reportér píšící do tiskových médií, působící v médiích televizních i rozhlasových, už od r.2010 připravuje pro Český rozhlas cyklus investigativních reportáží Stopy, fakta, tajemství, jehož dílů už jsou řádově stovky. Motl se soustavně zabývá i historickou reportáží, podílel se na odhalování pravdy o osudech dosud neznámých viníků genocid za nacismu.

Vlastimil Vondruška
Historik a spisovatel, specializuje se na období vrcholného středověku, období husitství. píše nejen historické odborné knihy, ale také popularizační práce a také krimi romány s historickou látkou. Na cenu byl ale nominován jako spisovatel, který jako jeden z mála dnes pochopil smysl pojmu "angažovaný umělec" - za jeho články v denním tisku, které lakonicky, jasnozřivě a s historickou optikou nahlížejí naše dnešní problémy.

Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková
Autorská a režisérská dvojice Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková natočili spolu, nebo jako jednotlivci, cca 600 dokumentárních filmů, spotů, pořadů atd. a nyní dokončují také svůj první společný hraný celovečerní film do kin – Alenka v zemi zázraků. Jejich originální český filmový styl a poezie byl objeven španělskou filmovou společností Goya Producciones, kde v „Serii Historia“ jsou jejich hrané dokumentární filmy České televize o legendárních svatých a historických souvislostech, spojených s křesťanstvím, šířeny do celého světa.

Ladislav Větvička
Čtyřnásobný zlatý bloger roku a autor aktuálních postřehů na serveru iDNES a Parlamentní listy. Je autorem divadelního scénáře "Osudové setkání 1913" (o setkání Hitlera, Stalina, Lenina a Masaryka v Café Central ve Vídni v lednu roku 1913) a jako autor pěti knih - "Ostravaci sobě", "Mamulovy děti", „Tajemství bohatých Ostravaku“, „Osudové setkání 1913“ a "Některe baby su všecky stejne". Ve svém díle využívá lokálního lašského dialektu a slangu, ale zdaleka se neomezuje jen na dění v ostravském regionu. Právě naopak, Ostrava je pro něj domovským místem. Místem, odkud čerpá svůj sarkasmus, černý humor a vyráží na spanilé jízdy po zemích českých i daleko za obzor střední Evropy.

Jiří Skupien
Fotograf a občasný kameraman, který se věnuje jednak přírodopisné fotografii - fotil úchvatné scenérie v Mongolsku na Bajkale atd., ale také současné fotoreportáži - svými fotografiemi doprovodil např. sérii postřehů Lenky Procházkové ze současného Petrohradu. Vedle toho vytváří dlouhou sérii portrétních fotografií nejvýznamnějších osobností české současnosti, dokumentuje bez nadsázky "elitu národa".

Jaromír Nohavica
Český písničkář, obdržel cenu za nezávislou publicistiku ve verších.

ANM / Asociace nezávislých médií je ze své podstaty sdružení apolitické, nezastává a neprosazuje žádné konkrétní společné politické postoje, názory a zájmy. Jediným důvodem jeho založení a existence je ochrana práva občanů na svobodné šíření a získávání informací, obrana svobody slova, která je vážně ohrožena. Zakladatelé jsou Stanislav Novotný – předseda, Petr Žantovský, Ondřej Geršl, Jan Korál.