Mýtus o nejkratší povídce na světě. Dětské boty na prodej. Nenošené

Ernest Hemingway

"Dětské boty na prodej. Nenošené". Často můžete číst, že jde o nejkratší povídku na světě, kterou napsal E. Hemingway (1899-1961). Jenže ten s tím nemá nic společného.

Poprvé byl tento příběh zmíněn 30 let po smrti spisovatele v knize Petera Millera, kde píše, že mu o tomto sporu řekl „slavný literární agent“. A tak začalo pátrání po faktech potvrzujících příběh.

A ukázalo se, že v roce 1910 v časopise The Spokane Press (Washington) vyšel článek s názvem Tragedy of Baby's Death is Revealed in Sale of Clothes (Tragédie smrti dítěte byla odhalena při prodeji jeho oblečení).
A v Editoru pro rok 1917 umístil William R. Kane do kolonky povídky nadpis Botičky, nikdy nenošené. O čtyři roky později tento příběh zveřejnilo bostonské vydání a časopis Life.

Stručně řečeno, nebyly nalezeny žádné důkazy spojené s Hemingwayem.

Spisovatelům se však zápletka příběhu líbila natolik, že se rozhodli z toho udělat legendu.

V roce 1992 napsal např. spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke (1917-2008) v dopise moderní verzi vzniku příběhu o šesti slovech:
Hemingway se poté, co se v restauraci vsadil s ostatními, že dokáže napsat příběh o pouhých šesti slovech, napsal na ubrousek:
For Sale: Baby Shoes. Never Used.
Na prodej: Dětské boty, nikdy nenošené.

A vyhrál 10 $.

A tak mnozí "badatelé", aby zdůraznili mimořádnou kvalitu psaní Hemingwaye, uvádějí tento „příběh“ jako příklad jeho mistrovství.