Svatopluk Hrnčíř, nezapomenutelný vypravěč klukovských dobrodružství

hrncir svatopluk portret
Svatopluk Hrnčíř (1926 - 2014), prozaik, scenárista komiksů, byl redaktorem časopisů pro mládež (Vpřed, Pionýr), v roce 1948 spoluzakládal Ohníček a v této redakci pracoval do roku 1986. Současně redigoval dětskou rubriku Slovíčko (Svobodné slovo), kde uveřejňoval mimo jiné příspěvky Jaroslava Foglara (Kroniku ztracené stopy).


Psal pro děti různého věku a přispíval také do časopisu Sluníčko, na jehož stránkách uveřejňoval komiksy, kreslené Adolfem Bornem (Cour a Courek, 1983, 2008) nebo z pozdější doby v časopise Čtyřlístek Vynálezy pana Semtamťuka, knižně 2006. 

V letech 1990 - 1991 vychází Tarzan E. R. Burrougse, převyprávěný Svatoplukem Hrnčířem. V prvotině Případ skončil v pátek (1959; zfilmována Milanem Vošmikem pod názvem Zpívající pudřenka podle scénáře Oty Hofmana) usadil Hrnčíř děj o záhadné ztrátě bezdrátového telefonu do pražské scenerie. Již tato novela nese typické znaky Hrnčířova vypravěčství: vystupuje zde nebojácná parta převážně chlapeckých hrdinů, luštící záhady téměř detektivního charakteru, jejichž rozuzlení probíhá na základě logických souvislostí (Ostrov uprostřed města, 1976; Kapsa ohnivého mloka, 1983; Osada na konci světa, 2003, Klub dobrodruhů, 2004 aj.).

Velký čtenářský a kritický úspěch měla novela Únos krále hádanek (1977), která získala mezinárodní cenu Premio Europeo citta di Caorle v Itálii.
Svižně napsaný příběh vypráví o nenadálém zmizení žáka osmé třídy Aleše Blamáka, který patří k nejúspěšnějším luštitelům časopisu Hádej, hádej, hadači. Na jeho vypátrání se podílí učitel se svým dávným kamarádem z dětství- detektivem, který současně hledá dalšího luštitele tohoto časopisu, staršího pána Viléma Turečka -  bývalého krále hádanek.

Dětský hrdina se dostává do jedné z pražských tiskáren, kde autor se zaujetím popisuje vznik, tisk a způsob výroby časopisů v minulém století, jejíž svět byl Svatopluku Hrnčířovi tak blízký…
Patřil k těm autorům chlapeckých příběhů, kteří navazovali na „foglarovky“, v nichž se ctí morální zásady a čestné jednání.

Z hesla Jany Čeňkové o knize Únos krále hádanek z knihy 2x101 knih pro děti a mládež, Albatros 2013 (Pavel Mandys a kolektiv.)