Bible Kralická. První pomník knize na světě, která byla vytištěna díky nevěře

Bible Kralická. První pomník knize na světě

V Kralicích nad Oslavou (jižní Morava) je první pomník knihy na světě. Je věnován šestidílné Bibli kralické, která zde byla vytištěna v letech 1579 - 93 a  je mistrovským dílem tiskařského umění v našich zemích.

Základní kámen pomníku byl položený v roce 1909, ale protože se brzy celá Evropa vrhla do láskyplného vraždění, byl pomník nakonec postaven až v roce 1936.
Na pomníku je vyryt nápis Bůh láska jest a všechna jména lidí, kteří měli zásluhu na jejím vytištění. První návrh byl od sochaře Štursy, ale nakonec byl realizován jiný projekt. Památník leží v blízkosti známého Památníku Bible Kralické.

Kralická bible byla vytištěna díky nevěře
Kousek nad památníkem jsou zříceniny bývalé tvrze a renesančního zámečku Jindřicha Kralického z Kralic, který později toto místo prodal. Důvod byl prostý. Za jeho nepřítomnosti ho žena podvedla. Jindřich pak nechal v Brně mladíka rozčvrtit  a ženu zazdil za živa do jednoho výklenku zámku, což byl v té době docela hezký zvyk. Nový majitel panství Jan ze Žerotína pak zámeček přenechal roku 1579 Jednotě bratrské, která zde založila tiskárnu na náboženské knihy. Takže ať se to někomu líbí nebo ne, Kralická bible byla nakonec vytištěna jen kvůli nevěře. Jinak by asi nebylo kde.

Bible Kralická 1613 PDF >>

bible kralicka z roku 1615
Bible kralická z roku 1615

Dnes je zde Památník Bible kralické, který byl otevřený 28. září 1969 a funguje dodnes. V Památníku je k vidění stálá expozice díla tiskařů Jednoty bratrské a expozice věnována nejslavnějšímu  a nejvzdělanějšímu českému Honzovi, Janu Amosu Komenskému.

Více o tiskárně bible >>