Vývoj života na Zemi v obrazech Zdeňka Buriana v ZOO Dvůr Králové

Zdeněk Burian

O unikátní kolekci 147 Burianových obrazů v ZOO Dvůr Králové, která byla v roce 1998 prohlášena za kulturní památku. Původně byla expozice slavnostně otevřená 17. června 1983 a obsahovala 59 olejomaleb.

burian zdenek obraz 4

Historie Burianových obrazů v ZOO Dvůr Králové sahá do 70. let 20. století, kdy se tehdejší ředitel Josef Vágner rozhodl, že v prostorách zrekonstruované Neumannovy vily, do té doby sloužící jako Vlastivědné a textilní muzeum, vybuduje galerii obrazů znázorňujících vývoj života na zemi.

burian zdenek obraz 2

Pro tento záměr získal malíře Zdeňka Buriana. Ten byl nadšen myšlenkou instalace svých děl v zoo a tím, že návštěvníci budou mít možnost v přímé konfrontaci srovnávat dávno vyhynulé tvory se zvířaty, která obývají naši planetu dnes. Zdeněk Burian měl podle předem schváleného projektu namalovat 34 velkých pláten dávno vyhynulých zvířat. Původně zamýšlenou sérii obrazů jako stručný průřez dílem z pravěku bohužel již malíř nestačil dokončit – Mistr Burian zemřel v Praze dne 1. července 1981. Jeho posledním, v pořadí dvacátým druhým obrazem se stal olej Život v ordovickém moři, dokončený na začátku června 1981.burian zdenek obraz 7