Jacques-Yves Cousteau. Vynálezce potápěčského aqualungu, ochránce oceánů, filmař, spisovatel

Jacques-Yves Cousteau. Vynálezce potápěčského aqualungu

Byl první, který přišel s využitím akvalungu v potápění a byl první, který ve velkém pozitivně ovlivnil světovou veřejnost směrem k ochraně moří a oceánů, byl první, který zkonstruoval podmořskou kameru a produkoval natočení prvního barevného filmu pod mořem. Byl první, který natočil světově proslulý dokumentární tv seriál o oceánech. Jacques-Yves Cousteau se narodil 11. června 1910.

Jeho práce často postrádala vědeckou přesnost, ale jeho způsob "medializace" vědy a ekologie moře byl natolik fenomenální, že se stal i v této oblasti průkopníkem. Dokázál na svou stranu získat veřejnost i státníky. Byl charakteristický svými vítěznými úsměvy, červenou čapkou a prudkými gesty velitele. Byl ale také showman, který nerad přiznával chyby. Kontroverzní Cousteau si i přesto dokázal podmanit svět a zaměřit pozornost veřejnosti na ochranu životního prostředí oceánů.

Od roku 1937, kdy se poprvé ponořil pod hladinu, mu moře učarovalo. Vystudoval námořní učiliště a do roku 1957 sloužil ve francouzském námořnictvu. Během druhé světové války sestavil podmořskou kameru a s přáteli v roce 1943 potají vymyslel a zkonstruoval autonomní dýchací přístroj pro pobyt pod vodou. Protože Cousteau hodně experimentoval, přišel na to, že dýchání čistého kyslíku může být v hloubkách smrtelné, dvakrát málem přišel o život.

"Když se potápíte, začínáte se cítit jako anděl. Je to osvobození se od váhy, "popisoval svou vášeň ke světu pod hladinou."
Jacques-Yves Cousteau, knihy, životopis

Na přestavěné minolovce Calypso, pojmenované podle Homérovy mořské nymfy a kterou mu pořídil pivovarník Leon Guiness, podnikl řadu výzkumných a dokumentačních expedic, které trvaly přes 40 let. Na její palubě byla i jeho manželka Simone, která ho provázela při jeho výzkumech, potápěla se s ním a byla jedinou ženou v jeho vědeckém a technickém týmu.

"Nejlepší způsob, jak pozorovat ryby, je stát se sám rybou. A nejlepší způsob, jak se stát rybou, je obléci si podvodní dýchací zařízení zvané akvalung."
Jacques-Yves Cousteau

Poprvé se světově proslavil filmem "Svět ticha", který byl dokumentem podmořského světa. Natočil ho v roce 1956 spolu s režisérem Louisem Mallem. Dostal za něj Zlatou palmu v Cannes. Za Svět ticha získali tolik financí, že s nimi vystačili až do roku 1972.

Na lodi Calypso vznikal i legendární televizní seriál Podmořský svět Jacqua Cousteaua, který se vysílal sedm let! Natočil 115 filmů, za některé dostal významná ocenění: Svět ticha (1957) - Zlatá palma v Cannes, Oscar za nejlepší dokument, Zlatá ryba (1959) - Oscar za nejlepší dokument, Svět bez slunce (1965) - Oscar za nejlepší dokument, mnoho cen Emmy.
Za svou práci byl od roku 1988  členem Francouzské akademie.

Moře zajímalo Cousteaua nejen z hlediska výzkumu hlubin, ale i jako ochránce životního prostředí. Sám o tom napsal:

"Když jsem zjistil, do jaké míry jsou oceány ohroženy, rozhodl jsem se dělat kampaně proti tomu, co ohrožovalo moře, které jsem miloval. "

V roce 1960 se zapojil do velké kampaně proti odklízení jaderného odpadu do Středozemního moře a v roce 1974 založil světově proslulou společnost Cousteau Society na ochranu životního prostředí.

Jacques-Yves Cousteau zemřel 25. června 1997 v Paříži. Je pohřben v rodinné hrobce na hřbitově v Saint-André de Cubzac. Ale i po smrti překvapil svět svým utajovaným dlouholetým mimomanželským vztahem a ditětem. Dnes v jeho díle pokračuje jeho jediný žijící syn Jean-Michel. (starší syn Philippe zemřel při haváŕii vrtulníku)

Byl autorem nebo spoluautorem více než 100 knih a publikací. Nejznámější knihy:
Svět ticha, Živoucí moře, Velryby, Svět bez slunce, Život na konci světa etc. Více: Cousteau Jacques-Yves
Jedinečnou biografii o jeho životě napsal jeho blízký spolupracovník Yves Paccalet a jmenuje se Jacques-Yves Cousteau - V oceánu života.


Z rozhovoru s Cousteauem
Na otázku, zda se setkává při svém boji s hodnými a zlými, pan Cousteau odpovídá:
"Ne. Ale jsou lidé, kteří jsou vězni svého postavení. Neexistují kladní nebo záporní. Je jen špatně udělaná společnost, která ve výsledku upřednostňuje darebáky. Myslím, že dnes je velmi těžké najít hodně bohaté lidi, kteří by nebyli podvodníky. Odsouzení části obyvatelstva musí předcházet reforma společnosti. Jsem fascinován tím, že žijeme v době, kdy jsme přítomni krachu komunismu a kapitalismu současně. Kapitalismus vypadá zdravě, není to ale pravda. Vede ke katastrofě. Komunismus také směřoval ke katastrofě, i když jiné. Je tedy nevyhnutelné a naléhavé, abychom si našli jinou formu společnosti. Jakou, to nevím. Nejsem věštec, ale cítím to. Myslím, že důvod, proč veřejnost odpovídá na naše výzvy s tak velkým zápalem je to, co lidé zmateně cítí: že mají dost této společenské formy s jejími politickými stranami, které se mezi sebou perou, ale všechny dělají totéž a všechny lžou. Lidé toho nutně musí mít dost.”

Když jeden člověk, z jakéhokoliv důvodu, má možnost vést neobyčejný život, nemá žádné právo, si to nechávat pro sebe.
"When one man, for whatever reason, has an opportunity to lead an extraordinary life, he has no right to keep it to himself."
 J. Y. Cousteau