Dědeček Oge, učení sibiřského šamana. Jarda Dušek čte příběh Pavlíny Brzákové

Dědeček Oge, učení sibiřského šamana. Jarda Dušek čte příběh Pavlíny Brzákové

Těžko říci, jestli na této audio knize lze vůbec najít nějaký nedostatek. Jestli tam někde vůbec je. Je to doslova posluchačský šperk, něco, co vás vtáhne a svou čistotou a zároveň syrovostí, vás doslova uhrane. Mluvím tu za prvé o charismatickém hlasu Jaroslava Duška, který umí být chvílemi nesmírně a vzrušujícím způsobem naléhavý, stejně jako hudební podkres, který čas od času prosvítá celým vyprávěním.

A také za druhé, největší dík patří vůbec autorce, Pavlíně Brzákové, která neuvěřitelným způsobem stvořila dokonalý příběh, dokonalé vyprávění sibiřského šamana – od dítěte ke starci…
Zachytila s neskutečnou psychologickou přesností duši malého společností odvrženého  dítěte, které se muselo již v ranném věku o sebe postarat samo uprostřed tajgy… vyrovnávat se svými vnitřními duchovními schopnosti a cestováním do „cherbu buga“, světa zemřelých… a jeho dospívání, změna vnímání světa, jednoduchost a syrovost jeho prvního zážitku se ženou… až po moudrého starce, který se vrací do vesnice, do společnosti lidí a zjišťuje, jak se všechno neuvěřitelně změnilo.
Jak se mění jeho povaha, jeho vnímání, jak kousek po kousku dospívá a dozrává snad v nejmoudřejší možnou lidskou formu – nejen pro tunguzský lid, ale tak nějak vnitřně, pro každého, kdo si jeho příběh poslechne nebo přečte.

Byla jsem v každé chvíli na straně  Ogeho.  Je to skvělý spisovatelský tah, který Pavlína Brzáková učinila.
Umí nechat čtenáře na jedné straně a očima hlavního hrdiny nestranně pozorovat okolí. I kdybyste se chtěli jakkoliv odpoutat a získat si k Ogemu odpor, nejde to. Nejde to, protože on je dokonalým ztělesněním klidu lidské duše. Klidu, míru, lásky, ale i krutosti a syrovosti přírody, tak, jak to lidé v tajze zažívají. I když třeba vůbec nechcete, tak vás příběh zcela pohltí, upoutá, nenechá vydechnout, protože je prostě takový.
Vpravdě jsem se s něčím takovým setkala poprvé.

Snad podobně  strhující pro mne byla trilogie Millenium, ale i v ní bylo několik hluchých míst, díky kterým jsem rádio vypnula a dala si pauzu. Oge taková místa nemá. Žasla jsem i nad tím, jak autorka naprosto dokonale vybrala a vytříbila použitá slova, poskládala věty. Není tu naprosto nic navíc, nic, co by zbytečně plevelilo a ševelilo jen tak, aby „toho bylo víc“.
A to dává Ogemu přidanou hodnotu.

dusek jaroslav rozhovor
Jaroslav Dušek 2015

Stejně snad jako každou knihu Pavlíny Brzákové, jako každé čtení či knihu Jaroslava Duška, se nedá očekávat nic jiného  - i tady si jejich díla můžete pustit či otevřít kdykoliv. Kdekoliv.
Pokaždé na vás dýchne moudrost stejně jako když náhodně otevřete jinou moudrou knihu a hledáte v ní poučení nebo jen pohlazení duše. Poslouchala jsem Dědečka Ogeho několikrát. Nejprve v kuse… potom po částech, kam mne prsty na ovladači zanesly… Vím, že to budu ještě nějaký čas určitě dělat. I když ten příběh znáte, uhrane vás. Uhrane vás dokonale poskládaný příběh a dokonalý naléhavý hlas Jaroslava Duška.

Za vše mluví věta, kterou jsem si navždy zapamatovala, protože je pro mě ztělesněním klidu a moudrosti.
„Seděl uvnitř ve svém těle a celý mlčel.“

Kdy Dědečka Oge poslouchat:
- Pro relaxaci, před spaním (dokonale uvede vaši duši do usebraného stavu)
- Pro letní lenošení (Oge vám nehoní hlavou myšlenky, mysl odpočívá… pracují jen emoce)
- Pro srovnání duše a uklidnění, kdy chcete získat něco ze své vlastní hluboké moudrosti, ke kořenům své trpělivosti.

Pavlína Brzáková:
je spisovatelka a etnoložka, zabývá se studiem sibiřských kočovných pastevců. Vadala dvě knihy jejich pohádek a příběhů, v roce 2008 pak vydala volné pokračování Dědečka Oge  s názvem Dva světy. Ve spoluautorství napsala několik knih a působí jako šéfredaktorka měsíčníků Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2015
Zdroj: www.cajovnaumodrekocky.cz

Malá Duše K
O  zákazu šíření ruského překladu knihy Dědeček Oge s Pavlínou Brzákovou!!!